Jesienny spadek nastroju spowodowany jest niedoborem światła słonecznego. Gdy słońca jest „jak na lekarstwo”, czujemy się bardziej zmęczeni i senni, zaczyna brakować nam energii. Symptomami jesiennej chandry jest też rozdrażnienie, przygnębienie, problemy z koncentracją. Z jesienną chandrą można sobie poradzić.
Jednym ze skutecznych sposobów walki z jesienną chandrą jest ruch na świeżym powietrzu. Jesienne, chłodne, krótkie dni sprawiają, że rzadziej spędzamy czas na dworze, a to błąd. Niezależnie od pogody warto wyjść choć na 15-20 minutowy spacer. Najlepiej pospacerować po parku, ale każda przechadzka nawet po mieście korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Jeżeli pogoda nie pozwala na wysiłek na świeżym powietrzu, warto być aktywnym w domu. Do regularnego wysiłku fizycznego w domowym zaciszu motywują przyrządy do ćwiczeń takie, jak np. ławka treningowa ze sklepu marbo-sport.pl, rower treningowy, orbitrek, stepper.
Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Zazwyczaj do aktywności fizycznej wracamy po zimie, kiedy do ruchu zachęca nas słoneczna pogoda i dłuższe dni. Aktywność fizyczna powinna być jednak czynnością całoroczną. Podczas ruchu w organizmie wydzielają się hormony szczęścia odpowiedzialne za dobry nastrój i pomagają walczyć z jesienną chandrą.
Na spadek nastroju duży wpływ ma nieodpowiednia dieta. Jesienią częściej sięgamy po słodycze. W ten sposób poprawiamy sobie nastrój i dodajemy energii. Daje to jednak efekt krótkotrwały. Na poprawę samopoczucia wpływają produkty bogate w magnez i w witaminy z grupy B.
Należy rozgrzewać organizm od środka. Rozgrzany organizm będzie mniej podatny na spadek energii i nastroju. Warto spożywać rozgrzewające potrawy, pić dużo ciepłych napojów z dodatkiem miodu, imbiru, cynamonu, kardamonu. Dobrze jest pić herbaty z dodatkiem ziół takich, jak kwiat lipy czy czarny bez, które nie tylko skutecznie pomagają w walce z przeziębieniem, ale też poprawiają odporność organizmu i rozgrzewają go od środka.
W okresie jesienno-zimowym bardziej niż kiedykolwiek trzeba zadbać o zdrowy sen. Do łóżka należy kłaść się o stałej porze, by nie zaburzać rytmu biologicznego organizmu. Pomieszczenie, w którym śpimy powinno być przewietrzone, przyda się też nawilżenie sypialni, ponieważ kaloryfery wysuszają powietrze. W łóżku nie powinno się oglądać telewizji ani korzystać z urządzeń elektronicznych, takich, jak smartfon, laptop, tablet.