215 nagrodzonych projektów, 207 beneficjentów i 51 warsztatów dla 1800 uczniów – to efekty działań społecznych i edukacyjnych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w 2021 r. Na wszystkie działania firma przeznaczyła łącznie ponad 4 miliony złotych.
PSE realizowały projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (w skrócie CSR, od ang. Corporate Social Responsibility) o charakterze społecznym, edukacyjnym i charytatywnym. Wsparcie dotarło m.in. do 70 samorządów, 63 organizacji pozarządowych, 44 szkół i przedszkoli, 20 bibliotek, ośrodków kultury, sportu i rekreacji oraz 10 szpitali i poradni specjalistycznych.
W ramach III edycji ogólnopolskiego programu grantowego „WzMOCnij Swoje Otoczenie” prawie 3,7 mln zł przeznaczono na ponad 180 inicjatyw poprawiających jakość życia w zakresie aktywności fizycznej, bezpieczeństwa, edukacji, rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej, ochrony środowiska czy zdrowia.
Wśród nagrodzonych projektów znalazły się między innymi: wirtualne laboratorium chemiczne dla uczniów z Otwocka, ścieżki do nordic walkingu i biegu na orientację w gminach Międzyrzecz oraz Szczecinek, gabinet integracji sensorycznej dla dzieci z powiatu świdnickiego, nowe trasy rowerowe w gminie Wiązowna czy nowa pracownia techniczna w szkole podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej.
“Nasze działania docierają do społeczności lokalnych, w sąsiedztwie których budujemy oraz modernizujemy infrastrukturę elektroenergetyczną oraz zapewniamy ciągłość dostaw prądu dzięki istniejącej już sieci o napięciu 400 i 220 kV” – wyjaśnia Szymon Kostiuk, koordynator projektów społecznych i edukacyjnych w PSE.
Poprzez program „WzMOCnij swoje otocznie” firma nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby mieszkańców, ale także buduje ich świadomość misji, roli i zadań PSE jako krajowego operatora systemu przesyłowego, stojącego na straży bezpieczeństwa energetycznego Polski.
W ramach pilotażowej edycji programu „Akademia Mocy” PSE zorganizowały 51 spotkań edukacyjnych w formie eksperymentów naukowych w mazowieckich szkołach. 1800 uczniów mogło wytworzyć pioruny przy użyciu generatora Van de Graaffa, zbadać czym jest plazma, uruchomić świetlówki bez podłączenia do gniazdka, sprawdzić pobór mocy poszczególnych urządzeń oraz natężenie pola elektromagnetycznego, a w wielkiej klatce Faradaya przekonać się, jak uchronić się przed burzą.
PSE aktywnie angażowały się również w wsparcie placówek medycznych i ich pracowników w celu zapobiegania, zwalczania i niwelowania skutków pandemii COVID-19. W ramach ogólnopolskiej akcji #WdzięczniMedykom organizowanej przez Caritas Polska, przekazano 77 koncentratorów tlenu dla hospicjum w Kartuzach oraz szpitali w Wejherowie, Słupsku, Kartuzach, Gorzowie Wielkopolskim i Ostrołęce. Do 23 samorządów z terenów inwestycyjnych i eksploatacyjnych PSE trafiły z kolei środki ochrony osobistej.
W nadchodzącym roku z myślą o społecznościach lokalnych będą organizowane kolejne działania. W ramach kontynuacji „Akademii Mocy” zaplanowanych jest aż 117 wydarzeń, w których udział wezmą uczniowie z 54 szkół podstawowych w 32 dolnośląskich i mazowieckich gminach. Firma przygotowuje się też do organizacji czwartej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, który swoim zasięgiem obejmie ponad 170 samorządów.