Regularne wysypianie się to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychiki. Ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość. Na komfort w naszej sypialni decydujący wpływ mają takie elementy jak materac oraz stelaż łóżka.
Bogata oferta najróżniejszych modeli materacy nie czyni naszego wyboru łatwym i szybkim. Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest rodzaj wypełniania. Wśród asortymentu salonów z materacami królują takie rozwiązania jak materace piankowe oraz sprężynowe. Czym się różnią i u kogo sprawdzi się dany typ materaca? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Jednym z najczęściej wybieranych przez klientów typem wypełnienia jest materac sprężynowy. Ich konstrukcja opiera się na wielu sprężynach, pracujących niezależnie od siebie. Oprócz tradycyjnych materaców kieszeniowych znajdziemy także modele typu Multipocket, w których zwiększono ilość sprężynek przypadających na metr kwadratowy powierzchni materaca. Istotną zaletą tego rozwiązania jest, oprócz oczywiście idealnego dopasowania do naszego ciała, to brak przenoszenia drgań. Z tego powodu są polecane parom, w szczególności tam, gdzie występuje duża różnica wagi.
Wiele modeli tego typu znajdziemy w ofercie cenionych od lat producentów materacy, jak np. Hilding Anders. Filozofia marki łączy w sobie dbałość o ergonomię z troską o wytrzymałość oraz higienę, gwarantując niezawodną jakość. Ulepszoną wersją tego typu materaca jest typ Pocket Plus, gdzie elastyczność punktowa jest jeszcze wyższa. Materace sprężynowe nie są przeznaczone wyłącznie dla par. Jeśli potrzebny jest nam materac Hilding 80x200, a dolegają nam różne dolegliwości bólowe, warto zwrócić uwagę, np. na model Dance z oferty marki Hilding. Dzięki sprężynom o wysokości aż 15 cm i wierzchniej warstwie z dwóch rodzajów pianek materac ten eliminuje zbędny nacisk na różne partie ciała, zapewniając jednocześnie optymalne wsparcie dla kręgosłupa.
Materace piankowe oferują nam z kolei przytulny efekt tzw. otulenia. Ze względu na swoją elastyczność polecane są w szczególności osobom starszym, borykającym się ze schorzeniami kręgosłupa. Jeśli zależy nam na odczuciu lekkiego zagłębiania się w materac, bardzo dobrym wyborem może okazać się materac termoelastyczny Hilding. Pianka pod wpływem temperatury ciała dopasowuje się idealnie do krzywizn naszego ciała, umożliwiając pełne rozluźnienie i regenerację spiętych mięśni. Przykładem tego typu materaca jest m.in. materac Hilding Rumba o 7 strefach twardości, który ma potwierdzone działanie przeciwko odleżynom.
Innym rodzajem materaca piankowego jest materac lateksowy. Jego właściwości docenią z pewnością alergicy. Materiały użyte do ich produkcji mają właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Z troski o zachowanie higieny wiele modeli, jak np. materac Hilding Melody, ma dodatkowo liczne otwory wentylacyjne. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko rozwoju roztoczy i innych drobnoustrojów wywołujących reakcje alergiczne.
Wybierając typ wypełnienia materaca, należy przede wszystkim określić swoje priorytety. Dla osób, którym zależy nam na optymalnym potrzymaniu kręgosłupa lub uskarżają się na bóle, dobrym rozwiązaniem będzie materac sprężynowy. Podobnie z tego typu materaca będą zadowolone pary, bo takie materace zapewniają brak efektu "falowania" podczas przewracania się z boku na bok.
Z kolei dla alergików idealnym wyborem będzie materac piankowy, zwłaszcza lateksowy. Ich konstrukcja ogranicza rozwój bakterii i grzybów w materacu. Wysoka elastyczność pomoże także rozluźnić napięte mięśnie, np. u sportowców. W tym przypadku warto postawić na sprawdzone produkty, posiadające certyfikaty jak materace marki Hilding. Są produkowane w trosce o higienę i ochronę środowiska, a ich właściwości zostały potwierdzone przez takie instytucje jak Instytut Matki i Dziecka oraz szwajcarski AEH. Poszczególne modele są zakwalifikowane jako produkt medyczny. O wysokiej jakości świadczy także to, że materace Hilding posiadają aż 15 lat gwarancji.