(1)
R E K L A M A
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 8.9
REKLAMA

Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach

Autor: Redakcja e-kolo.pl 19 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach
© Redakcja e-kolo.pl
(1) | Czytano:
3,959 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Wielka Sobota to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, przeżywany w duchu ciszy, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. To również dzień głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji zwyczajów, takich jak adoracja Grobu Pańskiego oraz święcenie pokarmów. Sprawdziliśmy, jak obchody Wielkiej Soboty przebiegają w kolskich parafiach i przypominamy, co powinno znaleźć się w tradycyjnej święconce.

R E K L A M A
1
Czytano:
3,959 razy
Udostępnij

Wielka Sobota – cisza, modlitwa i oczekiwanie

Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Wierni odwiedzają świątynie, by w zadumie i modlitwie adorować Chrystusa spoczywającego w Grobie. W wielu parafiach to czas na indywidualne skupienie, a także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

R E K L A M A

W Kościele katolickim tego dnia trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, często przy symbolicznie urządzonym Grobie Pańskim. To właśnie ta cisza i skupienie poprzedzają radosne świętowanie Zmartwychwstania, które rozpoczyna się wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej.

Tradycja święcenia pokarmów

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów Wielkiej Soboty w Polsce jest święcenie pokarmów wielkanocnych, tzw. święconka. Tradycja ta sięga średniowiecza i symbolizuje wdzięczność Bogu za otrzymane dary oraz prośbę o błogosławieństwo dla rodziny i domu.

Pokarmy umieszczane są w ozdobionym koszyczku, który niesie się do kościoła lub na plac przykościelny. Obrzędowi towarzyszy modlitwa oraz pokropienie wodą święconą. W niektórych miejscowościach święcenie odbywa się również poza kościołem – np. przy kapliczkach lub w miejscach publicznych.

Co powinno znaleźć się w święconce?

REKLAMA

Tradycyjna święconka zawiera symbole, które mają głębokie znaczenie religijne i kulturowe:

  • Jajka – symbol nowego życia i zmartwychwstania,
  • Chleb – przypomnienie Ciała Chrystusa i daru codziennego pożywienia,
  • Sól – symbol oczyszczenia i trwałości,
  • Wędlina – znak dostatku i radości po zakończeniu Wielkiego Postu,
  • Chrzan – wyraz siły fizycznej i duchowej,
  • Ciasto (najczęściej babka) – znak umiejętności i pracy człowieka,
  • Baranek cukrowy lub z masła – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa.

Koszyk często zdobi się białą serwetką, gałązkami bukszpanu i kolorowymi wstążkami. W niektórych regionach dodaje się również pisanki, czyli ozdobione jajka, które mają charakter dekoracyjny i rodzinny.

Święcenie pokarmów w parafiach w Kole

Obrzęd poświęcenia pokarmów jest bardzo żywy również w parafiach w Kole. Każda z nich przygotowała harmonogram umożliwiający wiernym udział w tradycji, jak i chwilę na osobistą modlitwę przy Grobie Pańskim.

Fara w Kole (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)

Święcenie pokarmów odbywa się co godzinę od godziny 9:00 do 16:00 w kościele parafialnym. To dogodna forma, umożliwiająca każdemu znalezienie odpowiedniej chwili na udział w obrzędzie.

REKLAMA

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

Obchody Wielkiej Soboty rozpoczną się jutrzenią o godz. 8:30. Następnie pokarmy będą błogosławione co pół godziny od 9:00 do 15:00. Wierni są zachęcani, by nie ograniczać się wyłącznie do obrzędu poświęcenia, ale zatrzymać się również na adorację Pana Jezusa w Grobie. W tym czasie będzie także możliwość spowiedzi świętej. Parafia prowadzi zbiórkę ofiar na planowane prace remontowe.

Parafia św. Bogumiła w Kole

Poświęcenie pokarmów odbywa się co pół godziny od godz. 9:00 do 16:00. Wierni przynoszą święconki również z darami żywnościowymi dla potrzebujących rodzin z parafii i miasta. Ofiary zbierane przy tej okazji przeznaczone są na budowę domu parafialnego.
Wieczorem, o godz. 19:00, rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna modlitwa różańcowa, prowadzona przez grupy modlitewne do godziny 22:00.

Znaczenie i przesłanie Wielkiej Soboty

Wielka Sobota stanowi swoisty pomost pomiędzy śmiercią Chrystusa na krzyżu a Jego Zmartwychwstaniem. To dzień ciszy liturgicznej, ale też głębokiej duchowej refleksji. W polskiej tradycji łączy się on z radosnym przygotowaniem do Wielkiej Nocy, a święcenie pokarmów to nie tylko piękny zwyczaj, ale również wyraz rodzinnej wspólnoty i wiary.

Udział w obrzędach Wielkiej Soboty to również okazja do duchowego odnowienia i przypomnienia, że sens Świąt Wielkanocnych nie tkwi jedynie w tradycjach, ale przede wszystkim w tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa.

REKLAMA

Oceń artykuł

38%
0%
50%
0%
0%
13%
Oddanych głosów: 8
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
mieszkaniec · 19 Kwiecień 2025
W klasztorze o. Gwardian w ciągu dnia cały czas święcił pokarmy nie wyznaczając żadnych przedziałów czasowych i było bardzo dużo zainteresowanych skorzystaniem z tej posługi. Robił to na zewnątrz przed kościołem więc mógł obficie korzystać z wody święconej. Ogólnie było bardzo miło.
REKLAMA
Szkoły i Przedszkola
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole angażują się w projekt WF z AWF
10 godziny temu 469

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole angażują się w projekt WF z AWF

Gmina Kościelec
Obchody Święta Strażaków w Gminie Kościelec
11 godziny temu 345

Obchody Święta Strażaków w Gminie Kościelec

Biblioteka
Mała Mi? Konkurs plastyczny!
14 godziny temu 272

Mała Mi? Konkurs plastyczny!

Miasto Koło
Spektakl Odjechana Farsa w Miejskim Domu Kultury w Kole
17 godziny temu 776

Spektakl Odjechana Farsa w Miejskim Domu Kultury w Kole

Gmina Babiak
Co odwiedzić w Gminie Babiak? Włodarz proponuje miejsca
6
18 godziny temu 4,918

Co odwiedzić w Gminie Babiak? Włodarz proponuje miejsca

Gmina Babiak
Festyn Rodzinny w Babiaku - Świętuj Dzień Dziecka
18 godziny temu 1,136

Festyn Rodzinny w Babiaku - Świętuj Dzień Dziecka