Wybierasz się w góry? Zanim to zrobisz, upewnij się, że w swojej szafie posiadasz odpowiednie buty trekkingowe!
Buty trekkingowe damskie to temat na tyle rozbudowany, że warto poświęcić mu kilka linijek tekstu. Dlaczego? Chodzenie po górach — bez znaczenia, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem — może być przyjemne tylko wtedy, kiedy się do niego odpowiednio przygotujemy. Dobra kondycja oraz nastawienie są zawsze bardzo cenne i mile widziane. Ubiór to jednak druga z bardzo ważnych składowych, która wpływa na udany wypad w góry. Dobre buty trekkingowe to nie tylko gwarancja wygody, ale również znaczna poprawa bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Buty trekkingowe dzielimy na te w wersji wysokiej oraz niskiej. Najpopularniejsza wersja to ta z wysoką cholewką. Wybór większości Polek nie dziwi jednak jeśli przyjrzymy mu się dokładniej. Obuwie trekkingowe z wysokim stanem to bardzo dobra ochrona przed kontuzją kostki — stabilizuje ją. Jest to bardzo ważna funkcja, szczególnie przydatna podczas zapuszczania się w pełne nierówności tereny górskie. Kolejnym plusem takiego buta jest ochrona przed śniegiem, wodą i innymi elementami, które możesz spotkać na szlaku. Jakie są zatem zalety niskiego obuwia trekkingowego? Przede wszystkim dobrze używa się go w okresie letnim, kiedy taki but zapewnia dopływ powietrza. Sprawdzi się on również na mało wymagających szlakach.
Zarówno buty trekkingowe damskie, jak i buty trekkingowe męskie różnią się od zwykłego, codziennego obuwia, wieloma dość istotnymi szczegółami, w które są wyposażone. I tak jeżeli jesteś kobietą, która nie specjalnie przepada za przemoczonymi butami — nawet w małym stopniu — to koniecznie należy zdecydować się na wybór obuwia trekkingowego wyposażonego w membranę. Jej zadanie jest bardzo proste — działa jak tarcza i skutecznie chroni twoją stopę przed dostępem wody. Minus? Brak dostępu powietrza, co z kolei może sprawiać Ci pewne trudności w okresie letnim, kiedy stopa — choć chroniona przed deszczem — będzie narażona na pocenie się. W tym wypadku wybór jest prosty. Zakup dwóch par butów lub wybór jednego, który akurat będzie Ci bardziej pasować — na zasadzie "coś za coś".
Każdy but trekkingowy wyposażony jest w solidną podeszwę. Jej zadaniem jest wparcie dla Twojej stopy w przypadku chodzenia po nierównym terenie, zapewnienie Ci stabilności na śliskim gruncie i wsparcie pracy Twoich mięśni. Jeżeli nie jesteś pewna, czy buty trekkingowe damskie, które sobie upatrzyłaś, mają takową podeszwę, to dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z pracownikiem sklepu, bądź sprawdzenie takiej informacji w internecie.
Nawet najlepszy but trekkingowy, który nie będzie dobrze dopasowany do Twojej stopy, nie spełni swojej roli. A nie o to przecież chodzi, prawda? Dlatego przed zakupem zawsze należy przymierzyć obuwie, które chcemy kupić. Dobrze również będzie założyć na stopę takie skarpety, które normalnie używasz podczas spacerów po górach. Stopa w nich powinna bardzo dobrze współgrać z butem. Oprócz tego zwróć uwagę na kilka możliwych wiązań obuwia: chirurgiczne zapewnia wsparcie dla tych, którzy narzekają na bóle pięt, stabilizujące, które wspiera stopę i jej ułożenie w bucie oraz wiązanie, które daje więcej miejsca Twoim palcom z przodu buta. Każde z wymienionych warto wypróbować na swojej stopie, aby przekonać się, które najlepiej będzie pasować pod Twój styl chodzenia.