Archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie właśnie rozpoczęli badania geofizyczne na zamku. Zakres prac obejmuje teren dziedzińca oraz wokół zabytku. Celem prac jest zbadanie struktury terenu, być może odkrycie reliktów jakiś obiektów, takich jak, np. fosa.
Jeszcze w lipcu br. rozpocznie się konserwacja fragmentu muru północnego zamku. Na prace te miasto otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, w kwocie 200 tysięcy złotych. Miasto stara się również o 8 hektarową działkę wokół zamku, która niezbędna jest do budowy infrastruktury, która służyć będzie do wypoczynku mieszkańcom miasta i turystom.
Muszę powiedzieć, że Pani Jolanta Goszczyńska Wojewódzka Konserwator Zabytków jest niezwykle zaangażowana w rewitalizację ruin kolskiego zamku. Podobne, jak Pan Grzegorz Budnik kierownik Delegatury w Koninie. Bardzo im za to dziękuję, gdyż bardzo ważną rzeczą w każdym takim przedsięwzięciu jest grupa osób jemu przychylnych. Zabezpieczenie ruin zamku i jego rewitalizacja to ogromna szansa na wspaniałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów, które mam nadzieję powstanie za kilka lat
- powiedział Krzysztof Witkowski, burmistrz miasta Koła.
Badania finansuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu.