Wiele osób zastanawia się, czy lepiej biegać rano, czy wieczorem? Jaka pora na bieganie okazuje się tą najlepszą? Na ten temat wykonano wiele badań naukowych. Jednie z nich wykazują, że bieganie o poranku może okazać się efektowniejsze niż bieganie wieczorem, zwłaszcza jeżeli naszym celem treningowym, jest odchudzanie. Jednak bieganie wieczorem również ma swoje korzyści, ponieważ daje wiele pozytywów dla zdrowia.
Bieganie wieczorem redukuje poziom stresu, a dzięki temu wspomaga zdrowy i trwały sen. Warto więc dowiedzieć się, kiedy lepiej jest biegać i jaki trening przyniesie najlepsze efekty. Dowiedź się razem z nami, czy lepiej biegać rano, czy wieczorem - podpowiadają eksperci rekomendujący Nutrigo Lab Regeneration odżywkę na regenerację.
Zanim zadecydujesz jaka pora na bieganie, jest dla ciebie najlepsza, warto byś określił swój cel treningowy. Podczas biegania liczy się pora, którą wybieramy na przeprowadzenie treningu. Bieganie rano ma wpływ na pracę metabolizmu i przyczynia się do poprawienia rezultatów w odchudzaniu. Ważne jest jednak, by podczas biegania utrzymać odpowiednie tętno wysiłkowe. Bieganie wieczorem jest doskonałym sposobem na poprawienie swojego zdrowia. Trening wieczorny przyczynia się do redukowania poziomu kortyzolu we krwi, a dzięki temu zmniejsza się uczucie stresu. Dodatkowo trening ten doskonale dotlenia organizm, dzięki czemu łatwiej będzie nam zasnąć. To jaką porę na bieganie wybierzesz będzie miało wpływ na to, jakie korzyści osiągniesz z tego treningu. Warto więc dowiedzieć się, jakie wady i zalety mają obie te pory na bieganie.
(Zobacz jak działa Nutrigo Lab Burner - skuteczny i zdrowy spalacz tłuszczu)
Bieganie rano to dobry sposób na pobudzenie organizmu do pracy. Taki trening przyczynia się do przyśpieszenia tętna, a także zwiększa krążenie krwi. Co więcej, organizm jest lepiej dotleniony już od rana, więc jego praca będzie znacznie efektowniejsza. Dzięki porannemu treningowi lepiej funkcjonować będą jelita i żołądek. Normuje się ciśnienie krwi, a serce zaczyna pompować więcej krwi. Jeżeli trudno jest ci się rozbudzić po przespanej nocy, to dobrym rozwiązaniem będzie bieganie o poranku.
(Odżywka na masę - Nutrigo Lab Mass)
Bieganie wieczorem jest dobrym sposobem na zmniejszenie poziomu hormonu stresu w organizmie. Trzeba wiedzieć, że nadmiar kortyzolu w organizmie przyczynia się do wielu niekorzystnych zmian w organizmie. Do obniżenia poziomu tego hormonu najczęściej dochodzi kiedy, intensywność treningu, jest naprawdę wysoka, jednak nie może być to trening wyczerpujący, ponieważ będzie miał odwrotne działanie. Bieganie wieczorem sprawia, że zmniejsza się napięcie w całym ciele, nasze mięśnie zaczynają się odprężać, a ciśnienie krwi normuje się. Jest to więc idealny sposób na zakończenie stresującego i męczącego dnia. W obecnych czasach wiele osób narażonych jest na długotrwały stres, warto więc zadbać o zmniejszenie jego stężenia.
Poranny trening może przyczynić się do przyśpieszenia pracy metabolizmu. Jest to możliwe, jeżeli codzienne bieganie zamieni się na trening interwałowy. To oznacza, że należy przeplatać bieganie w intensywnym tempie z treningiem biegowym o małej intensywności. Takie działanie sprawi, że w organizmie zmniejszy się homeostaza, a dzięki temu zwiększy się wydatek metaboliczny. Bieganie interwałowe przyśpiesza przemianę materii. Warto pamiętać, by przed takim treningiem zjeść lekki posiłek. Dobrym rozwiązaniem będzie banan lub owsianka. Nie powinno się wykonywać tego typu treningów na czczo, ponieważ to może doprowadzić do wycieńczenia organizmu.
Bieganie wieczorem jest idealnym sposobem na dotlenienie organizmu, a dzięki temu łatwiej będzie nam zasnąć. To również sposób na łatwy, trwały i zdrowy sen. Jak już wspomnieliśmy, bieganie przyczynia się do zmniejszenia poziomu kortyzolu w organizmie, a dzięki temu wieczorem w organizmie zwiększa się poziom melatoniny i serotoniny. To właśnie te hormony sprawiają, że łatwiej jest nam zasnąć, a także możemy czuć się wyciszeni i spokojni. Jest to doskonały sposób na łatwy i głęboki sen dla osób, które mają problemy z bezsennością. Trening wieczorem doskonale dotlenia, dba o dobry nastrój i wspomaga równowagę hormonalną.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na bieganie rano, czy wieczorem, oba te treningu sprawią, że poczujesz się szczęśliwy. Jest to możliwe dzięki temu, że aktywność fizyczna przyczynia się do podniesienia poziomu endorfin w organizmie, a są to cenne hormony szczęścia. Dodatkowo po takim treningu pojawi się u nas więcej energii i lepsze samopoczucie. Poczujemy się żywsi i dobrze nastawieni. Jak się okazuje zarówno bieganie rano, jak i wieczorem ma dobry wpływ na nasz organizm. Postaraj się więc dopasować bieganie do swoich potrzeb i zaburzeń zdrowotnych, a dzięki temu trening będzie dawał najlepsze rezultaty. Dla osób na diecie doskonale sprawdzi się bieganie rano, zaś dla osób z zaburzeniami snu najlepiej wybrać bieganie wieczorem