Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła (15.05.) Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, pisarkę, poetkę, doktora literaturoznawstwa, autorkę książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji scenicznych.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską o Annie Świrszczyńskiej pisała pod kierunkiem prof. Stefana Chwina, podobnie jak rozprawę doktorską „Autobiografia w listach. Korespondencja Kazimiery Iłlakowiczówny z pisarkami”. Podczas studiów doktoranckich prowadziła zajęcia z poezji współczesnej. Była także kierownikiem administracyjnym gdańskiego klubu studenckiego "Żak". W 2003r. wygrała VIII konkurs poetycki im. Mieczysława Czychowskiego.
Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 1998r. napisaną wspólnie z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim książką „Oto jestem”, w 2004r. samodzielnie „Sznurkową historią”. Współpracowała z czasopismami: Dziecko, Świerszczyk i Miś a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i redakcją TVP. Jest autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Na podstawie książek „Kosmita” i „Kamienica” zrealizowano spektakle teatralne, a na postawie serii o ryjówce Florce serial animowany „Pamiętnik Florki”. Reprezentowała polską literaturę dziecięcą na Festiwalu Kultury Polskiej w Chivasso (Włochy) i Festiwalu Literatury w Mannheim. Swoją twórczość prezentowała w Irlandii, Francji, Holandii. Jej książki przetłumaczono na węgierski, słoweński i koreański. Jest laureatką wielu nagród, m.in. za Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisano na Złotą Listę Fundacji "ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom" oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007r. otrzymała brązowy medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Brała udział w polsko-egipskim warsztacie komiksowym "Kobiety dla demokratycznej rewolucji”. Prowadzi wykłady i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy.
Razem z trójką swoich dzieci - Marianną, Wojtkiem i Hanią mieszka w przedwojennej kamienicy w Gdańsku-Wrzeszczu. Uwielbia podróże (małe i duże), wycieczki rowerowe, plażę i wodę w każdej postaci.
Do Czytelni PiMBP w Kole - na spotkanie z autorką - przybyli pierwszoklasiści z Zespołu Szkół nr 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Pisarka już w pierwszych chwilach nawiązała świetny kontakt z młodymi czytelnikami. Czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o twórczości i skąd czerpie pomysły na kolejnych bohaterów. Uczestnicy spotkania w niezwykle obrazowy sposób dowiedzieli się jak powstaje książka, począwszy od pomysłu, aż do pojawienia się księgarskich półkach. Mówiła dlaczego warto czytać książki. Podkreślała, że przenoszą nas do miejsc w których toczy się akcja opowiadania, pobudzają wyobraźnię, pomagają rozwiązywać problemy. Podpowiadała jak radzić sobie z nastrojami: smutkiem, złością. Jak poradzić sobie z koszmarnym snem i uwolnić się od lęku. Zachęcała dzieci do prowadzenia pamiętnika - do malowania, wyklejania na jego stronach własnych emocji, spisywania radosnych i smutnych zdarzeń. Odpowiedziała na wiele pytań o twórczość.
Na zakończenie podpisywała swoje książki.