(17)|
Czytano: 34,619 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Wyborcze emocje już opadły, wyniki wyborów również są już potwierdzone przez PKW, zatem można wrócić do tematu, który szeroko komentowany był w Gminie Dąbie na kilka dni przed ciszą wyborczą II tury. Mowa o rozprawie w trybie wyborczym między kandydatem i byłym burmistrzem Zbigniewem Mielczarkiem a kandydatem Tomaszem Ludwickim, który jak wiemy wygrał.
Cała kampania wyborcza w Dąbiu budziła chyba najwięcej kontrowersji i emocji pośród wszystkich gmin w powiecie kolskim. Padało wiele słów, kandydaci posługiwali się Facebookiem do promowania swoich planów i pomysłów na rozwój gminy. Co najciekawsze: na pięciu kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza, aż 4 posiadało swój profil i aż 4 nagrywało swoje orędzia do narodu.
Według Zbigniewa Mielczarka niektóre ze stwierdzeń, które padły w nagraniach mijają się z prawdą.
27 listopada br. odbyła się sprawa sądowa w trybie wyborczym, gdzie wnioskodawcą był były burmistrz, a pozwanym Tomasz Ludwicki. We wniosku złożonym do Sądu Okręgowego w Koninie, mogliśmy przeczytać, owy wniosek opiewał o trzy zarzuty:
1. Tomasz Ludwicki posługiwał się nieprawdą głosząc w swoich filmikach, że gmina przez 8 lat nie korzystała z żadnych poważnych środków infrastrukturalnych,
2. Tomasz Ludwicki w swoich wpisach na Facebooku obraził Zbigniewa Mielczarka słowami "nieudacznie nam panujący",
3. Tomasz Ludwicki podczas debaty zorganizowanej 22 listopada br. powiedział, że burmistrz zaciągnął kredyt w wysokości 1 mln złotych na cele kampanii wyborczej,
Zbigniew Mielczarek jako zadość uczynienie we wniosku wpisał: przeprosiny i sprostowanie w mediach, na swojej stronie Facebook , wydruk plakatów z przeprosinami, wpłatę 5 tysięcy złotych na OSP Dąbie.
Na rozprawę sądową Tomasz Ludwicki przyjechał ze swoim adwokatem, natomiast były burmistrz wziął ze sobą tylko dokumenty, które miały świadczyć o tym, że jego kontrkandydat kłamie.
W załączonych do sprawy dowodach znajdowały się dokumenty potwierdzające to,że gmina Dąbie przez ostatnie 8 lat skorzystała z wielu środków zewnętrznych, w tym unijnych oraz projekt budżetu na 2015, w którym nie było żadnego słowa o zaciąganiu możliwości zaciągania kredytu. W dokumentach tych znalazł się budżet za 2014, w którym również było wzmianki o pożyczkach czy kredytach.
W projekcie budżetu jest jedynie wpis o możliwości zaciągnięcia zobowiązań do 1mln złotych jednak zobowiązania to nie kredyty - to chociażby możliwość dokonania zakupów typu: węgiel do kotłowni szkół, itd. wszystko co wiąże się z wydatkami na bieżące funkcjonowanie jednostek gminy.
Podczas rozprawy, kiedy Sędzia przepytywała Tomasza Ludwickiego, ten tłumaczył się jedynie, że to w jego opinii gmina nie korzystała z żadnych "poważnych" projektów. W tym miejscu Zbigniew Mielczarek zapytał nowego burmistrza, jakie to są poważne i niepoważne projekty i czy taki podział w ogóle istnieje. Niestety nie doczekał się racjonalnej odpowiedzi.
Po rozpatrzeniu wszystkich pozwów i dowodów Sędzia wydała postanowienie o oddaleniu wniosku Zbigniewa Mielczarka argumentując, że mimo ewidentnego korzystania gminy ze środków zewnętrznych, Sąd uznał opinię Tomasz Ludwickiego no właśnie.. jako opinię , dlatego nie można brać jej pod uwagę jako prawda czy nieprawda.
W tej samej kategorii Sąd potraktował słowa "nieudaczny" oraz o zaciągniętym kredycie na kampanię wyborczą. To również było jako opinia, ta druga jak tłumaczył Tomasz Ludwicki - złożone zdanie pytające...
Wnioskodawca nie zgadzał się z postanowieniem Sądu Okręgowego i złożył następnego dnia po rozprawie zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który w przedwyborczą sobotę przychylił się do poprzedniej instancji.
Jedyną prawną możliwością obrony swojego dobrego imienia pozostało postępowanie kodeksu cywilnego.
Z wyrokiem Sądu nie można dyskutować. Lecz nam nasuwa się jedno pytanie - czy w głoszeniu swoich opinii możemy korzystać z informacji nieprawdziwych? Czy wygłaszanie opinie nie możemy kategoryzować jako prawda czy nieprawda? Przykład tej rozprawy pokazuje, że można rzucać oszczerstwa - wystarczy na końcu zdania dodać "?".
Ronin, ależ oczywiście, ze gierki i gierki,a le tak jak zaznaczyłam kampania i polityka to brudzenie sobie rak. Czy znasz kogoś kto uczciwie podchodził w wyborach do tematu? Ja akurat nie, ale może są przypadki, nie wiem więc się nie wypowiadam. Nie mieszkam w Dąbiu więc nie będę bezpośrednim odbiorca zapewnień Pana Ludwickiego. Ale czytam ten portal od czasu do czasu i wydaje mi się, że nie powinien zniżać się do poziomu zdań ze znakiem ? na ich końcu. Cóż moja skromna opinia. A Panu Ludwickeimu i tak gratuluję, bo jesteśmy w tym samym wieku i ja mogę powiedzieć, że wykonując swoją prace niejako zarządzam majątkiem Skarbu Państwa i wiem jaki ciężki to orzech do zgryzienia, ale trzeba młodym dać szanse. Mieszkańcy Dąbia się przekonają czy dobrze wybrali i tyle. Zobaczymy po 4 latach. tak czy inaczej niech Pan Mielczarek pogodzi się z przegraną. Tego mu życzę
Ronin ·
05 Grudzień 2014
@Komercja: Nie da się ukryć, że artykuł jest trochę stronniczy. Jednak idąc tokiem myślenia sądu czy autor nie wyraził swojej opinii pozostawiając na końcu znak zapytania identycznie, jak Tomasz Ludwicki? Tutaj atak na Ludwickiego. Na profilu Ludwickiego ataki na Mielczarka i końca nie widać. A na mieście plotkują jeszcze o Gralaku. Społeczeństwo podzielone. Może komuś zależy na tym podziale? Założenie sprawy KWW Zbigniewa Mielczarka zapowiadał jeszcze przed I turą. Uważam, że niepotrzebnie mimo, że niektóre słowa Tomasza Ludwickiego nie bardzo mi się podobały. Cała ta kampania, to gierka.
aaa123 ·
05 Grudzień 2014
w życiu nie czytałam tak STRONNICZEGO artykułu.
Ludzie, czy wy wiecie co to jest KAMPANIA WYBORCZA??
Komercja ·
05 Grudzień 2014
Drodzy Przedmówcy. Czytajac artykuł podobnie ja niektórzy uważam, że wszak jest on baaaardzo stronniczy. Pan Redaktor ... powinien chyba zapoznać się z Kodeksem Etyki Dziennikarskiej, jeśli chce w sposób uczciwy uprawiać ten zawód. Ja też mogę być stronnicza i zasugerować, że nie powinien on piastować stanowiska redaktora, skoro posuwa się do takich czynów 9mam na myśli powyższy artykuł).
Jednakze chyba wszyscy mamy świadomosć iż większosc mediów pozostaje stronniczych we wszystkim. Więc co dziwić się tak skromnemu portalowi.
Odnosząc się do samej treści i merytoryki, uważam, że polityka, a w szczególności okres kampanii wyborczych, prowadzonych przez Liderów ubiegajacych sie o stanowiska ma swoje prawa i kieruje się innymi wartościami. Tak jest nie tylko Drodzy Pańswto w Dąbiu, ale też w calej Polsce. Od lat jeden drugiemu zarzuca \"zabójstwo matki\". Tak jest i będzie. Po to są właśnie sądy, a z ich wyrokami się nie dyskutuje, bo bywają precedensowe. W tym konkretnym przypadku śmiem twierdzić, że Pan Ludwicki nikogo nie obraził, a raczej wyraził swą opinie i tyle. Pan Mielczarek również mógl i miał prawo wyrażać swoje, natomiast w sumie nie mógł, ponieważ Pan Ludwicki to swego rodzaju Tabula Rasa, więc nie mógl w kampanii ani mu nic zarzucić, ani wlożyć w usta obiecanki sprzed poprzednich kampanii. Takie mamy fakty. WIęc lepiej niech przegrany pogodzi się z porażką i z honorem odejdzie ze stanowiska. Wiadomo człowiek przyzwyczaja się szybko do luksusu, ale jak widać, czasem trzeba spaść z tronu i godnie znieść porażkę.
zaanawetprzeciw ·
05 Grudzień 2014
Chyba ktoś tu ma awersje do Pana Ludwickiego...
Te pozostawione trzy kropki...
Niezależne media jupi...
Krzysztof ·
05 Grudzień 2014
TAK STRONNICZEGO MATERIAŁU NA TEJ STRONIE JESZCZE NIE WIDZIAŁEM. WIADOMO, ŻE RED. FIWEK BYŁ RZECZNIKIEM BYŁEGO BURMISTRZA, ALE ŻE AŻ TAK? A GDZIE DZIENNIKARSKA BEZSTRONNOŚĆ??!! KAMPANIA WYBORCZA RZĄDZI SIĘ SWOIMI PRAWAMI, A REDAKCJA NIE JEST OD TEGO ABY OCENIAĆ WYROKI SĄDÓW RP. WIDAĆ, ŻE BARDZO WAS BOLI ŻE WYGRAŁ NIE WASZ FAWORYT. ZNIŻYLIŚCIE SIĘ DO POZIOMU FAKTU, SUPER EXPRESSU !!!!! ŻENADA JAK NA PORTAL ASPIRUJĄCY DO MIANA INFORMACYJNEGO.
michał ·
04 Grudzień 2014
@ronin. nic nie poradzimy że żyjemy w takim państwie. to jest państwo w państwie i tyle.
Ronin ·
04 Grudzień 2014
@michał: kiedyś można było oddać kartę bez skreślania i głos był ważny, bo informował \"nie odpowiada mi żaden z wymienionych kandydatów\". Dziś taki głos uznaje się za nieważny i zmusza się obywatela do wybrania któregokolwiek. To już nie jest wolność wyboru, bo musimy wybrać kogoś z gotowej listy nawet wtedy, kiedy nie opowiadamy się za nikim. Czyli nie wybór, a losowanie. Wygrać może każdy i przegrać może każdy, jak na jarmarcznym konkursie. Zmusza się nas do postawienia \"x\", jeśli chcemy, aby nasz głos potraktowano poważnie. W efekcie tego mniejszość decyduje za większość, bo ta większość może nie iść na wybory, kiedy im nie odpowiada żaden kandydat. Policzcie sobie ilu mieszkańców zagłosowało na Ludwickiego, a ilu na Mielczarka w stosunku do mieszkańców mających prawo do głosowania. Żaden nie przekroczył 30%. Oto nasz ustrój: demokracja parlamentarna, gdzie rządzi zajadły pluralizm polityczny, co i tu na poziomie lokalnym widać gołym okiem.
michał ·
04 Grudzień 2014
teraz to szkoda że głosowałem na ludwickiego. Ale co się stało to się nie odstanie. Patrząc na to wszystko to ani ludwicki ani mielczarek nie zasługują na fotel burmistrza
Małgorzata ·
04 Grudzień 2014
Panie Ludwicki, głupio będzie odchodzić, jeśli Mielczarek założy sprawę z kodeksu cywilnego, bo ją zwyczajnie wygra...
Ronin ·
04 Grudzień 2014
Jestem zszokowany tym, że na taką postawę Tomasza Ludwickiego sąd przyzwala. Mamy tutaj jasny dowód na to, że prawo w Polsce nie istnieje. Jednak kiedy wypowie się krytycznie o tych, co już piastują wysokie stołki, to ABW wpada do domu. Wszak wszystkie słowa Tomasz Ludwickiego były po to, aby namącić w głowach wyborcom i zdyskredytować kontrkandydata. Dzięki czemu uzyskał odpowiednią liczbę głosów, aby zasiąść na fotelu burmistrza. Nawet zadając pytanie retoryczne o milion zł czyż nie wzbudzi on zniechęcenia do Zbigniewa Mielczarka? Nie wzbudzi podejrzeń? Postawienie \"X\" przy nazwisku Tomasz Ludwickiego było moim największym błędem wyborczym. Jeśli nie ma szacunku do konkurentów politycznych, to na pewno nie będzie miał szacunku dla nas podatników. Obyśmy nie zobaczyli magicznych podatków od nieruchomości i opłat za gospodarkę odpadami. Przykre jest, że spośród ponad 5000 osób wystarczy 1500 głosów, aby objąć posadę burmistrza. Oto prawdziwe oblicze ich demokracji, bo na pewno nie jest to demokracja ludu.
Hubert ·
04 Grudzień 2014
Mimo, iż jestem z Koła, a niektóre inwestycje naszego byłego burmistrza były już zagraniem wybitnie wyborczym, to trzeba przyznać, że odchodzący burmistrz musi zapewnić w miarę możliwości ciągłość funkcjonowania miasta. Trudno mówić: \"będę burmistrzem do wyborów, następnego dnia, niech radzi sobie elekt\". Dlatego za cztery lata czarno widzę Dąbie, bo rozumiem, że Ludwicki przed wyborami nie zaciągnie dalszych zobowiązań.
Janek Piosik ·
04 Grudzień 2014
Wydaje mi się, że przedmiotem artykułu nie jest zrelacjonowanie przebiegu rozprawy, ale oburzenie jakie wywołało orzeczenie sądu. Czyż nie?
kolanka ·
04 Grudzień 2014
zadość uczynienie pisze się razem a nie oddzielnie. Słownik Języka Polskiego
No jak ·
04 Grudzień 2014
Ale ludzie czytali i młodemu wierzyli ja również i co? Jak tu teraz z tą swiadomością żyć? Człowiek czuje się oszukany.!!!!!!!!!! I to bardzo oszukany. Jak tak można? I co? Przeprosił chociaż?Bo mozna się mylić powielać plotki noa le ktoś na burmistrza to powinien wiedzieć co mówi...A skoro jak się okazuje nie wiedział? To czy w ogóle nadaje się na takie stanowisko? Powinien honorowo odstąpić. Powinien.
abecadło ·
04 Grudzień 2014
E-koło chyba jest zbyt wyraźnie stronnicze w tym artykule. Sam chciałem, żeby w Dąbiu nie bylo zmiany na stanowisku burmistrza - jednak treść takiego artykułu powinna subtelniej sugerować stanowisko redakcji. ;)
aaa ·
04 Grudzień 2014
Ot to sobie Dabie burmistrza wybralo ;-) na pewno bedzie bardzo Was szanowal 😂