(1)|
Czytano: 3,737 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Sierżant Pyrek to maskotka wielkopolskiej policji i jednocześnie narzędzie do realizacji Policyjnego Programu Edukacyjnego zatytułowanego „Z PYRKIEM BEZPIECZNIEJ”. I choć program powstał w 2004 roku , Przedszkole nr 5 w Kole z powodzeniem wykorzystuje elementy tego programu do edukacji najmłodszych w zakresie bezpiecznego postępowania w domu jak i poza nim. Początek każdego roku szkolnego, to zawsze dobry pretekst do podejmowania w pracy z dziećmi różnych działań profilaktycznych. Aby działania te były skuteczniejsze, Przedszkole nr 5 co roku nawiązuje współpracę z Komendą Powiatową Policji w Kole.
Tym razem KPP w Kole reprezentowała pani Anna Drynkowska, starszy sierżant policji Wydziału do Spraw Nieletnich. Pani Sierżant przybyła do przedszkola na zaproszenie pięciolatków z grupy III. Spotkanie zorganizowała pani Elżbieta Szacowna, a do udziału w nim zaprosiła zaprzyjaźnione grupy 6, 5 i 4 latków.
Pod opieką pani Elżbiety Szacownej pięciolatki przygotowały prezentację tematyczną. W formie zabawy ruchowej „Będę kierowcą” przypominały innym dzieciom jak zachować się na drodze, a także o tym, co mówią znaki i sygnały drogowe. Przy piosence „Razem w przedszkolu” dzieci utrwalały też zasady bezpiecznej zabawy.
Po prezentacji, gość przedszkolaków pani Anna Drynkowska przeprowadziła z dziećmi pogadankę „Bezpiecznie w domu i poza nim”. Dzieci z pomocą pani sierżant poznały rozmaite sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Wśród omawianych tematów znalazły się m. in. :
● bezpieczna droga do przedszkola
● bezpieczeństwo zabaw
● bezpieczeństwo dziecka w domu pod nieobecność rodziców
● bezpieczeństwo dziecka w kontakcie z nieznanymi osobami
● reagowanie w sytuacjach zagrożenia
● prawidłowe korzystanie z numerów alarmowych
Kolejnym punktem spotkania z panią policjant był konkurs „Myszka Miki zna znaki” , w którym dzieci miały za zadanie rozwiązać zagadki tematyczne dotyczące ruchu drogowego. W konkursie wzięły udział dzieci wytypowane z poszczególnych grup wiekowych. Przygotowane przez panią Elżbietę Szacowną ilustracje pomogły dzieciom znaleźć właściwe rozwiązania zagadek, a przy okazji utrwalić elementarną wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Jak się okazało, dzieci doskonale orientowały się w zasadach przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznego podróżowania środkami transportu, wiedziały też , że jezdnia nie jest miejscem do zabawy.
Pani sierżant Anna Drynkowska , miała za co chwalić przedszkolaków. One zaś z podziwem patrzyły na noszony przez nią mundur i zazdrościły trochę, bo przecież każde dziecko chciałoby być osoba znaczącą, a taką jest dla nich bez wątpienia policjant. Pani sierżant opowiedziała dzieciom o tym, z jakich elementów składa się mundur, pozwoliła też przymierzyć policyjną czapkę. I trzeba było widzieć ten błysk w oku przedszkolaków... kiedy przez krótką chwilę mogły stać się stróżami prawa.
Na pożegnanie pięciolatki, za ciekawe i użyteczne informacje podziękowały swojemu gościowi pamiątkowym dyplomem, laurką i upominkiem.
Między innymi dzięki takim właśnie spotkaniom, przedszkolaki nabierają umiejętności rozpoznawania i przewidywania zagrożeń. Uczą się także , jak zagrożeń tych unikać oraz jak pokonywać niebezpieczeństwa z nimi związane. I choć wszystko to, wydaje się być takie oczywiste nam dorosłym... to jednak trzeba pamiętać ,że dziecko należy edukować sukcesywnie, przypominać o zasadach, które mogą uratować mu zdrowie lub życie. Dziecko jeśli nawet dysponuje elementarna wiedzą, często bywa naiwne, łatwowierne i brak mu doświadczenia życiowego. Stąd rolą dorosłych jest wyrabiać u dziecka właściwe nawyki w zakresie zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa.
Czy tylko Przedszkole nr 5 w kole pracuje uczciwie, ciekawie a inne naprawdę nie mają się czym pochwalić albo pracują z łaski. Panie osiągnęły już wszystkie stopnie awansu i uważaja że trzeba im teraz płacić za przyjście do pracy.Niech nie dziwią więc komentarze na temat Przedszkola nr 1 na temat personelu bo i w innych jest podobnie.Starsze panie też muszą się angażować, choć wiadomo że dzieci wolą młode ciocie ale taka jest kolej rzeczy.Starsze panie więcej zapału do pracy,