(1)|
Czytano: 3,072 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Ostatnie losy Kopali Soli w Kłodawie to pasmo różnych wydarzeń. Co dalej będzie z naszą kopalnią? Na to pytanie chciał znać odpowiedź również Poseł Tadeusz Tomaszewski, który wystosował interpelację do Marszałek Sejmu - Ewy Kopacz.
Poniżej przedstawiamy treść listu i czekamy z niecierpliwością na odpowiedź.
Szanowna Pani Marszałek!
Zgodnie z art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP przesyłam interpelację poselską w sprawie prywatyzacji Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. w Kłodawie - do ministra Skarbu Państwa.
Szanowny Panie Ministrze,
Na spotkaniach z mieszkańcami gminy Kłodawa oraz związkami zawodowymi działającymi w Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. podnoszone są obawy związane z rozpoczęciem prywatyzacji Kopalni. Władze samorządowe wykazują głębokie zaniepokojenie faktem podejmowania przez Agencję Rozwoju Przemysłu decyzji, mających ogromny wpływ na codzienne życie społeczności i sytuację gospodarczą zarówno całej gminy jak i poszczególnych jej mieszkańców.
Decyzje te podejmowane są bez udziału czy chociażby konsultacji z lokalnym samorządem. Ogłoszony ostatnio zamiar sprzedaży 85% akcji Spółki o wartości nominalnej 25.500.000,00 PLN jest dla załogi zakładu oraz całego kłodawskiego samorządu wielkim zagrożeniem dalszej egzystencji pracowników Kopalni Soli i mieszkańców gminy Kłodawa. Oferta sprzedaży tak dużego pakietu akcji przy stosunkowo niewielkiej cenie stwarza możliwość przejęcia kontroli nad Kopalnią przez osoby przypadkowe. Osoby, które nie tylko nie poradzą sobie z trudną sztuką prowadzenia zakładu górniczego ale nawet takie, które takiej działalności nie zamierzają prowadzić. Rodzi to więc realne zagrożenie ograniczenia działalności zakładu a tym samym ograniczenia zatrudnienia. W skrajnym przypadku istnieje możliwość całkowitego zaprzestania dalszej działalności spółki. Kopalnia Soli w Kłodawie jest największym zakładem na tym terenie. Daje zatrudnienie prawie 1000 osobom a drugie tyle pośrednio zarabia na życie dzięki działalności tego zakładu. Dla społeczno – gospodarczego znaczenia Gminy Kłodawa prawidłowe i sprawne funkcjonowanie Kopalni jest konieczne. Spółka jest największym płatnikiem podatków i opłat lokalnych oraz płatnikiem podatku CIT. Udział w podatku PIT pracowników Kopalni Soli stanowi istotną część dochodów budżetowych Gminy Kłodawa a w podatku CIT powiatu kolskiego i woj. wielkopolskiego. Każde zawirowanie wokół zakładu i zagrożenie jego istnienia nie może być obojętne dla losów gminy i regionu konińskiego.
Kopalnia Soli w Kłodawie funkcjonuje od ponad 60 lat. Przez cały ten okres życie gospodarcze i społeczno – kulturalne gminy oparte jest na współdziałaniu w rozwiązywaniu podstawowych problemów pracowników i mieszkańców gminy. Kopalnia była i jest najważniejszym podmiotem w realizacji zadań własnych gminy. Była inicjatorem wielu przedsięwzięć inwestycyjnych wspomagających codzienne życie kulturalne, sportowe i socjalne.
Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż władze Kopalni Soli w Kłodawie są w trakcie zaawansowanego stadium postępowania o przedłużenie koncesji na działalność górniczą. Wycofanie się Agencji Rozwoju Przemysłu jako właściciela może w znacznym stopniu utrudnić proces koncesyjny i zniweczyć starania o przedłużenie koncesji.
Wobec powyższego zwracam się do Pana Ministra z gorącym apelem o ponowne dokonanie analizy przekształceń własnościowych w taki sposób, aby zapewnić działalność zakładu z poszanowaniem praw pracowniczych i interesu gospodarczego społeczności lokalnej.
Proszę również o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jakie przyczyny legły u podstaw rozpoczęcia prywatyzacji Kopali przez ARP?
2. Jaka jest na przestrzeni ostatnich lat sytuacja ekonomiczna Kopalni?
3. Czy przewiduje się możliwość udziału w procesie prywatyzacji spółki pracowniczej?
4. Czy w procesie prywatyzacji został uzgodniony pakiet pracowniczy, akceptowalny przez działające w kopalni związki zawodowe? Jeśli tak to jakie są podstawowe ustalenia w tym zakresie?
5. Czy podziela Pan Minister obawy władz samorządowych gminy Kłodawa, dotyczące ew. prywatyzacji Kopalni, w zakresie skutków społeczno-gospodarczych dla gminy?
6. Dlaczego tak ważnych decyzji dla społeczności gminy i regionu nie konsultuje się z władzami samorządowymi?