28 grudnia 2024 roku o godzinie 17:03 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole odebrało zgłoszenie dotyczące pożaru kotłowni w miejscowości Janowice, znajdującej się w gminie Babiak. O godzinie 17:05 pierwsze zastępy straży pożarnej wyjechały do akcji, a ich przybycie do miejsca zdarzenia miało na celu szybkie i skuteczne opanowanie sytuacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia, ratownicy przystąpili do rozpoznania sytuacji. Ustalono, że pożar miał miejsce w pomieszczeniu kotłowni jednorodzinnego budynku, gdzie paliły się drewno oraz papier. W obliczu zagrożenia została podjęta decyzja o zaangażowaniu dodatkowych jednostek w celu umożliwienia szybkiego i sprawnego działania.
Dyżurny operacyjny natychmiast zadysponował do działania zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Kole, a także druhów z OSP Babiak oraz OSP Brdów. Po przybyciu na miejsce, działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu terenu oraz oświetleniu obszaru, w którym prowadzone były prace ratownicze.
W toku działań ratowniczych wykorzystano sprzęt ochrony osobistej, a ratownicy w ubraniach ochronnych podjęli decyzję o wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania. Ponadto, wyniesione na zewnątrz zostały palące się materiały, takie jak drewno i papier, które następnie zostały przelane wodą w celu ich całkowitego ugaszenia. W trakcie działań piec został odłączony od zasilania w energię elektryczną, co stanowiło kluczowy krok w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenieniu się ognia.
W wyniku pożaru jedna osoba została poszkodowana, jednakże dzięki szybkiej reakcji ratowników udzielono jej pierwszej pomocy przedmedycznej. Na miejsce zdarzenia przybył Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM), któremu przekazano poszkodowaną osobę. Po przeprowadzeniu na miejscu szczegółowych badań, stwierdzono, iż nie wymaga ona dalszej hospitalizacji, co było dobrym wynikiem całej akcji ratunkowej.
Po zlikwidowaniu pożaru strażacy przystąpili do dokładnej kontroli pomieszczenia kotłowni oraz przyległych do niej obszarów. W tym celu użyto kamery termowizyjnej, która nie wykazała żadnych zarzewi ognia ani podwyższonej temperatury. Dodatkowo, po przewietrzeniu budynku sprawdzono jego stan detektorem wielogazowym, który również nie wykazał obecności tlenku węgla. Parametry powietrza znajdowały się w normie, co potwierdziło skuteczność przeprowadzonych działań.