Lekka mżawka 5.4

Choroby oczu

Autor: Partner 28 Październik 2024 przeczytasz w ok. 5 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Choroby oczu
© Partner
(0) | Czytano:
1,717 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Narząd wzroku jako jeden z najważniejszych zmysłów człowieka ze względu na swoją budowę i funkcje, jakie pełni jest szczególnie narażony na schorzenia bakteryjne, wirusowe, choroby przewlekłe i związane ze starzeniem się organizmu. Olbrzymi wpływ na wiele schorzeń okulistycznych mają czynniki zewnętrzne związane z zanieczyszczonym powietrzem, pracą zawodową wymagającą wielogodzinnego spęczania czasu przed ekranem monitora komputerowego bądź też dużych ilości czasu spędzanych na słońcu. Jakie zatem objawy powinny wzbudzić niepokój i zmotywować do ekspresowej wizyty u okulisty? I jakie są najczęstsze choroby oczu?

R E K L A M A
0
Czytano:
1,717 razy
Udostępnij

Objawy wskazujące na schorzenia narządu wzroku  

Choroby oczu należą do grupy schorzeń wykazujących tendencję wzrostową i dotykają coraz większej liczby osób. Niestety nie rzadko w początkowych fazach rozwoju schorzenia, objawy chorobowe są lekceważone i pacjenci często zgłaszają się do okulisty już w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego warto znać podstawowe objawy, które powinny wywołać niepokój i zmobilizować do konsultacji okulistycznej.

Do symptomów mogących wskazywać na rozwój schorzenia narządu wzroku należą między innymi:

  • Suchość i uczucie zmęczenia oczu.
  • Nadmierne łzawienie.
  • Pieczenie i szczypanie.
  • Swędzenie.
  • Zaczerwienienie.
  • Nadwrażliwość na światło.
  • Ból oczodołów.
  • Bóle głowy zwłaszcza typu migrenowego.
  • Zamglone widzenie.
  • Migotanie obrazu w kącikach oczu.
  • Stany zapalne powiek.
  • Ropienie powiek.
  • Zawężone pole widzenia.
  • Trudności w czytaniu.  

Każdy z wymienionych powyżej symptomów bezsprzecznie wymaga konsultacji okulistycznej. Zwłaszcza że wiele z nich zlekceważonych i nieleczonych może w konsekwencji prowadzić do całkowitej utraty wzroku.   

Najczęściej występujące choroby oczu  

Do najczęściej występujących schorzeń oczu należą między innymi:

  • Zespół suchego oka. Jest to schorzenie, w którym dochodzi do zbyt niskiego poziomu wydzielania łez lub ich nieprawidłowego wydzielania. Zlekceważone może prowadzić do obumarcia komórek nabłonka rogówki. I w konsekwencji do uszkodzenia powierzchniowych struktur oczu. Do powstania schorzenia dochodzi najczęściej wskutek zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.  Wielogodzinnego wpatrywania się w monitor komputera w trakcie, którego odruch mrugania jest mocno ograniczony. Ewentualnie na skutek zaburzeń funkcji gruczołów powiekowych odpowiedzialnych za produkcję i syntezę białek, których rolą jest zapobieganie nadmiernemu parowaniu łez.
  • Zapalenie rogówki, twardówki, tęczówki. Jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, które uaktywnia się w stanach obniżonej odporności organizmu. W związku, z czym stan chorobowy aktywuje się najczęściej przy współistniejących chorobach autoimmunologicznych jak RZT czy cukrzyca typu I. Alergia, urazy lub stany przeziębieniowe i chorobowe.
  • Odwarstwienie siatkówki- schorzenie, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jest to choroba, w której dochodzi do oddzielania się siatkówki od struktury oka. Schorzenie jest niebezpieczne głównie z uwagi na fakt, że w początkowej fazie rozwoju może nie wywoływać wyraźnych objawów. Do podstawowych przyczyn wystąpienia choroby zalicza się wiek, urazy, choroby zwyrodnieniowe siatkówki. Stany zapalne siatkówki bądź zespoły wysiękowe.  

Inne groźne schorzenia

  • Zwyrodnienie plamki żółtej AMD. Jest schorzeniem, które prowadzi do częściowej lub całkowitej i nieodwracalnej utraty widzenia centralnego. Zwyrodnienie pojawia się najczęściej wraz z wiekiem. Przyczyną choroby jest też nierzadko zbyt ostre światło słoneczne, a także długotrwały niedobór selenu, cynku oraz witamin E i C.
  • Jaskra również należy do schorzeń prowadzących do utraty wzroku. Choroba rozwija się podstępnie, nie dając w początkowej fazie żadnych objawów, przez co pacjenci z uwagi na zbyt późne podjęcie leczenia w wielu przypadkach tracą nieodwracalnie częściową zdolność widzenia.
  • Zaćma jest schorzeniem, w którym dochodzi do zmętnienia soczewki oka. Pojawia się najczęściej po 50 roku życia w szczególności u osób z cukrzycą, krótkowzrocznością i zaburzeniami metabolicznymi. Do powstania zaćmy przyczyniają się także przebyte urazy, stany zapalne narządu wzroku i zbyt długie przyjmowanie niektórych leków.  

Wniosek  

Przebieg niektórych chorób okulistycznych ma w początkowej fazie rozwoju postać ukrytą co ewidentnie nasuwa wniosek o konieczności systematycznych kontroli u lekarza okulisty.

Jednakże z uwagi na długi okres oczekiwania na wizytę w ramach NFZ i konieczność uzyskania skierowania do specjalisty bezsprzecznie warto skorzystać z możliwości leczenia w prywatnym zakresie.

Jedną z lepszych klinik, cieszącą się olbrzymim zaufaniem i uznaniem dotychczasowych pacjentów jest VISUS. Jako okulista Poznań VISUS posiada dwie placówki na terenie Poznania. Pierwszą na ul. Św. Marcina 18 i drugą na ul. Ratajczaka 8.

Szeroki zakres oferowanych badań, najnowsze metody leczenia i przede wszystkim wysoko wykwalifikowani lekarze okuliści są bezsprzecznie warci wyboru właśnie tej kliniki. Warto się zgłosić do poradni, zwłaszcza że wizytę można umówić, bez wychodzenia z domu telefonicznie dzwoniąc na numer 517 831 341 lub online po wybraniu zakładki “Rejestracja online”. 

 

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [15-12 - 22-12-2024]
5 godziny temu 4,696

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [15-12 - 22-12-2024]

Wypadki
W trakcie hamowania z pojazdu ciężarowego wypadł bal drewna
6 godziny temu 7,692

W trakcie hamowania z pojazdu ciężarowego wypadł bal drewna

Gmina Kościelec
Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
1 dzień temu 956

Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Inne
Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni
2 dni temu 2,796

Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni

Gmina Kłodawa
Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji
2 dni temu 3,401

Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji

Powiat Kolski
Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych
2 dni temu 3,355 1

Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych

R E K L A M A