By móc wykorzystać w pełni potencjał plonotwórczy kukurydzy, należy zadbać o szereg czynników, które zadecydują o tym, czy rolnik uzyska wysoki plon kukurydzy w gospodarstwie rolnym. Jaka jest wydajność kukurydzy z hektara i jakie czynniki decydują o wielkości i jakości osiąganych plonów?
By móc wykorzystać w pełni potencjał plonotwórczy kukurydzy, należy zadbać o szereg czynników, które zadecydują o tym, czy rolnik uzyska wysoki plon kukurydzy w gospodarstwie rolnym. Jaka jest wydajność kukurydzy z hektara i jakie czynniki decydują o wielkości i jakości osiąganych plonów?
Popularność uprawy kukurydzy w Polsce przez cały czas jest ogromna. Opłacalność uprawy kukurydzy uzależniona jest od wielkości i jakości uzyskiwanych plonów w poszczególnych latach uprawy. Nie bez znaczenia jest również uzyskana cena za surowiec oraz poniesione nakłady na produkcję surowca. Rolnik powinien więc szczegółowo przeanalizować bezpośrednie koszty ponoszone na produkcję i spróbować obniżyć niektóre z nich. Wydajność kukurydzy z hektara uzależniona jest od wielu czynników, a wyniki plonowania poszczególnych odmian kukurydzy można sprawdzić na podstawie wyników badań COBORU i PDOiR.
Więcej szczegółów nt. Ile kukurydzy siać na hektar?
Na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów z uprawy kukurydzy istotny wpływ ma między innymi wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy. Warto stawiać na odmiany, które wysoko i stabilnie plonują również na gorszych stanowiskach, poza tym dobór odmiany kukurydzy powinien uwzględniać lokalne warunki klimatyczno-glebowe. Przy wyborze odmiany kukurydzy warto też zwrócić uwagę na korzystny stosunek masy ziarna do masy pozostałej części rośliny. Ważna jest również:
Najlepsza odmiana kukurydzy powinna wyróżniać się, poza tym szybkim wysychaniem ziarna na polu oraz wysokim udziałem masy ziarna w masie kolby.
Jak uprawiać kukurydzę: zlotozpola.pl.
Na wielkość i jakość plonów znaczący wpływ ma terminowy siew kukurydzy, poza tym nie bez znaczenia pozostają też czynniki takie jak:
Na niektóre czynniki, jak np. przebieg pogody, rolnik nie ma wpływu, jednak wiele z nich może w odpowiedni sposób kształtować. Błędy popełniane podczas przygotowywania gleby, nawożenia oraz siewu mogą znacząco wpłynąć na obniżkę wielkości plonu kukurydzy, poza tym pogorszeniu mogą ulec również parametry surowca.
Szczegółowe informacje dot. wydajności kukurydzy: https://zlotozpola.pl/blog/wydajnosc-kukurydzy-z-hektara/
Wykorzystanie potencjału plonotwórczego roślin kukurydzy uzależnione jest od agrotechniki. Zadbać należy m.in. o równomierne rozmieszczenie roślin w rzędzie. Wielkość i jakość osiąganych plonów kształtuje również gęstość siewu kukurydzy. W przypadku kukurydzy gęstość siewu uzależniona jest od czynników takich jak:
Obsada roślin w przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę powinna być większa niż w przypadku kukurydzy na ziarno. Optymalna rozsada roślin kukurydzy zalecana jest przez hodowców konkretnych odmian. Nie zaleca się zwiększania normy wysiewu kukurydzy na stanowiskach o mniejszej zasobności w składniki pokarmowe.