Pierwsze miesiące roku 2024 na rynku kryptowalut przebiegają pod znakiem dość szybkiego wzrostu wartości Bitcoina. Wiąże się to m.in. z nadchodzącym halvingiem, czyli zmniejszeniem „wypłaty” dla osób wydobywających BTC. Co warto wiedzieć na ten temat?
Bitcoin to kryptowaluta oparta na kilku kluczowych założeniach, które od początku mają spory wpływ na trajektorię jego kursu. Jednym z najważniejszych jest ograniczona podaż waluty – w obiegu może znaleźć się maksymalnie 21 milionów Bitcoinów. Tempo wydobycia zależy z kolei w głównej mierze od dostępnej mocy obliczeniowej, która na ogół wzrasta wraz z czasem. Aby zapewnić stałą możliwość kopania kryptowalut, potrzebny jest zatem mechanizm ograniczający podaż Bitcoina mimo rozwoju technologicznego koparek. Tę funkcję spełnia halving – okresowe zmniejszanie nagrody za blok o połowę.
Nagroda za blok to określona liczba Bitcoinów przysługujących „górnikom” za weryfikację nowego bloku sieci. Początkowo wynosiła ona 50 BTC. Według założeń systemu co dokładnie 210 000 bloków ma nastąpić zmniejszenie nagrody o połowę, czyli halving. Dotychczas halving miał miejsce trzykrotnie – 28 listopada 2012 (do 25 BTC), 9 lipca 2016 (do 12,5 BTC) i 11 maja 2020 (do 6,25 BTC).
Jak można zauważyć po wcześniejszych datach halvingu, mechanizm ten jest aktywowany mniej więcej co cztery lata. Nie ma jednak konkretnej daty, w której nagroda za bloki ulega zmniejszeniu. Wynika to z faktu, że czas weryfikacji bloku może być różny – w efekcie odstęp między kolejnymi halvingami wynosi przeważnie nieco mniej niż 4 lata. Kiedy będzie mieć miejsce halving BTC 2024? Według obecnych prognoz nastąpi to już niedługo – najprawdopodobniej już w kwietniu tego roku, a dokładniej w okolicach połowy miesiąca.
Załącznik:
1.png
Okolice halvingu BTC to zawsze gorący okres na rynku kryptowalut. Samo zmniejszenie nagrody za bloki bezpośrednio powoduje zmniejszenie nowych BTC w obiegu, co z kolei generuje większy popyt na środki, które już są w systemie. Oznacza to, że kurs BTC w stosunku do tradycyjnych walut zazwyczaj dość szybko rośnie po halvingu. Co ciekawe, podobny wzrost można często zaobserwować jeszcze przed zmniejszeniem nagrody – wynika to prawdopodobnie z faktu, że inwestorzy spodziewają się zmian kursu. Dodatkowo halving ma pewien wpływ także na inne kryptowaluty (tzw. altcoiny), m.in. z uwagi na ogólny wzrost zainteresowania tym rynkiem czy też na przechodzenie górników na kopanie innych walut.
Przed halvingiem BTC 2024 warto zwrócić uwagę na historyczne wyniki rynku kryptowalut:
pierwszy halving (2012) – kurs BTC w dniu halvingu wynosił 12 USD, a już po 6 miesiącach wzrósł do 130 USD;
drugi halving (2016) – w tym przypadku wzrost był mniejszy, ale wciąż bardzo zauważalny: od ok. 660 USD do 900 USD po 6 miesiącach;
trzeci halving (2020) – po trzecim halvingu nastąpił prawie dwukrotny wzrost wartości Bitcoina, od 8,6 tys. USD aż do 15,7 tys. USD.
Halving BTC 2024 to dobry moment, by zainteresować się możliwościami inwestowania w kryptowaluty. Warto zaznaczyć, że obecnie można zrobić to na wiele innych sposobów niż bezpośredni zakup od innego użytkownika czy korzystanie z niesprawdzonych giełd. Kryptowaluty są już dostępne w ofertach zaufanych brokerów i platform tradingowych, dzięki czemu można liczyć na znacznie lepsze zabezpieczenia i wygodniejsze transakcje. Inwestowanie w BTC przeważnie opiera się jednak na zakupach funduszy ETF lub instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD.