Koło nie jest gminą typowo turystyczną. Mimo tego znajdziemy w niej sporo atrakcji, które mogą okazać się ciekawe dla odwiedzających. Co więcej, zdecydowana większość z nich jest zupełnie darmowa.
W gminie kolskiej znajdują się cztery bardzo popularne trasy rowerowe. Pierwsza wiedzie od Koła przez Dobrów, Dąbrowice, Trzęśniew Mały i Dzierawy. Druga zaczyna się w Kole i biegnie przez Rzuchów, Grzegorzew oraz Zawadkę. Trzecia została wytyczona od Koła przez Borki, Lubotyń, Radoszewice, a także Mikołajówek. Ponadto na wyróżnienie zasługuje Nadwarciański Szlak Rowerowy zaczynający się w Poznaniu i kończący na zbiorniku Jeziorsko. W całości ma on długość około 250 kilometrów.
Olimpia Koło to najstarszy klub w naszej gminie. Chociaż jego największym sukcesem jest gra w III lidze, to drużyna stanowi wartość historyczną oraz sentymentalną dla mieszkańców. Na ten moment zespół rywalizuje w V lidze, grupie wielkopolskiej II, gdzie musi mierzyć się między innymi z Górnikiem Konin.
Tabele licznych rozgrywek piłkarskich możecie sprawdzić po wykorzystaniu Superbet kod promocyjny. Dzięki niemu zyskacie również dostęp do transmisji wydarzeń sportowych. Pełna rejestracja nie jest wymagana.
Powiat kolski obfituje w liczne obszary dziedzictwa przyrody. To piękny i zielony teren. Znajdziemy aż osiem wyróżnionych obszarów: Pradolina Bzury-Neru, Dolina Środkowej Warty, krajobraz Goplańsko-Kujawski, rezerwat leśny Kawęczyńskie Brzęki, rezerwat przyrody Rogóźno, Złotogórski Obszar Chronionego Krajobrazu, kompleks przyrodniczy Bielce koło Kościelca i użytek ekologiczny Dąbskie Błota.
Turyści bez trudu mogą odnaleźć ruiny zamku w Kole nad rzeką Wartą oraz ruiny zamku w Borysławicach. Ich historia sięga XIV wieku. Obiekt w Kole jest dobrze zachowany, prace renowacyjne ruszyły w 2020 roku. Budowla w Borysławicach jest zaś wyniszczony, niemniej ze względu na swoje urokliwe położenie wciąż stanowi ciekawy punkt na trasie wycieczki krajobrazowej.
Obóz Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem jest jednym z pierwszych, jakie Niemcy utworzyli podczas okupacji Polski w trakcie II wojny światowej. Główne miejsce masowej zagłady ludności żydowskiej z Kraju Warty oraz więźniów łódzkiego getta.
W 2009 roku w odrestaurowanym spichlerzu uruchomiono wystawę poświęconą obozowi. Na terenie muzeum znajduje się lapidarium nagrobne prezentujące nagrobki z cmentarzy żydowskich z regionu konińskiego oraz pomniki. W budynkach muzeum umieszczona jest wystawa stała.
Największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, znajdująca się w Kłodawie. Wybudowano ją w 1949 roku. Kopalnia jest otwarta dla zwiedzających. Czynna jest tu najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią. Najstarsza część kopalni została wpisana do rejestru zabytków.