Wielkopolski strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole bierze udział w walce z pożarem, który od kilku dni trawi tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest członkiem specjalistycznej grupy GFFF Poland (Ground Forest Fire Fighting), która 21 kwietnia została skierowana do pomocy w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie województwa podlaskiego.
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym objął trudnodostępne, bagniste tereny oraz kompleksy leśne. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, ogień w najtrudniejszym momencie obejmował powierzchnię ponad 450 hektarów. Akcja gaśnicza prowadzona jest nieprzerwanie od niedzieli 20 kwietnia 2025 roku.
Działania w terenie są utrudnione ze względu na specyfikę środowiska – podmokłe łąki i torfowiska ograniczają dostęp do wielu miejsc, a nocą widoczność jest znacznie obniżona przez gęstą mgłę i zadymienie.
We wtorek 22 kwietnia na miejscu działało łącznie 387 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy korzystali ze 104 pojazdów, w tym m.in. specjalistycznych pojazdów SHERP, quadów oraz samochodów rozpoznawczo-ratowniczych. W akcji brało udział także pięć statków powietrznych: cztery samoloty gaśnicze należące do Lasów Państwowych i jeden śmigłowiec policyjny. Wykonano łącznie 400 zrzutów wody, czyli około 355 metrów sześciennych. Nad bezpieczeństwem operacji czuwało również sześć zespołów obsługujących bezzałogowe statki powietrzne.
W odpowiedzi na prośbę o wsparcie, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu zorganizowała i skierowała do działań na Podlasiu wielkopolski pododdział modułu GFFF Poland. W jego skład weszło 22 strażaków PSP, dwóch logistyków, jeden pojazd kwatermistrzowski, sześć samochodów rozpoznawczo-ratowniczych oraz pięć quadów. Dowództwo nad grupą objął st. kpt. Maciej Nowak z KP PSP w Chodzieży.
Wśród ratowników znajduje się strażak z Koła, którego zadaniem jest współpraca w zakresie dogaszania zarzewi ognia, tzw. "hot spotów", a także działania patrolowe i rozpoznawcze.
W poniedziałkowy poranek, 21 kwietnia, po potwierdzeniu potrzeby wsparcia, odbyła się odprawa w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Jeszcze tego samego dnia wielkopolski pododdział wyruszył na miejsce koncentracji. Wieczorem przed godz. 22:00 dotarł do rejonu działań, gdzie przeprowadzono odprawę operacyjną.
Akcję rozpoczęto kilka minut po północy. Warunki nocne określono jako ekstremalnie trudne. Gęsta mgła oraz dym znacznie ograniczały widoczność. Rankiem, po poprawie warunków atmosferycznych, strażacy przystąpili do gaszenia nowych zarzewi ognia. Tego dnia pracowali nieprzerwanie do godziny 15:00.
W środę 23 kwietnia strażacy pozostają w gotowości operacyjnej. Moduł GFFF Poznań oczekuje na kolejne wytyczne sztabu kryzysowego. Na ten moment pożar nie rozprzestrzenia się, a działania koncentrują się na dogaszaniu pojedynczych ognisk.
Akcja w Biebrzańskim Parku Narodowym stanowi przykład sprawnej współpracy jednostek PSP i OSP z różnych regionów kraju. Zespoły takie jak GFFF Poland, składające się z wyszkolonych ratowników i wyposażone w specjalistyczny sprzęt, są nieocenione w trudnych warunkach terenowych.
Gotowość operacyjna modułu GFFF z Wielkopolski została potwierdzona już w niedzielę 20 kwietnia, a błyskawiczne przemieszczenie sił pokazuje skuteczność krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.