Starość to bardzo specyficzny okres w życiu człowieka. Z jednej strony powinien się on cieszyć zasłużoną emeryturą, spokojem i odpoczynkiem w gronie najbliższych. Z drugiej – realizacji tych planów nierzadko na drodze stają różnego rodzaju choroby, dolegliwości i schorzenia oraz problemy związane z naturalnym starzeniem się ludzkiego organizmu. Jak w takim razie rozmawiać ze starszymi rodzicami zmagającymi się ze swoimi problemami?
Praca w opiece w Niemczech cieszy się wśród osób z Polski w ostatnich latach dużą popularnością. Nierzadko zdarza się, że do kraju naszych zachodnich sąsiadów udają się osoby, które miały okazję opiekować się seniorami w Polsce na polu prywatnym. Czy takie doświadczenia ułatwiają podjęcie pracy za granicą?
Wszystko zależy od osoby i jej charakteru. Trzeba pamiętać, że opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Niektórym może to pokazać, że są w stanie sprostać takiej pracy, natomiast innym uzmysłowić, że nie jest to coś, w czym będą się spełniać.
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od kondycji psychicznej rodzica. Najważniejsze to pamiętać o tym, że osoby starsze często zmagają się z problemami natury psychicznej i emocjonalnej, spowodowanej np. śmiercią współmałżonka, ograniczonym życiem towarzyskim czy brakiem możliwości spędzania większej ilości czasu z rodziną. Dodatkowym utrudnieniem mogą być choroby, takie jak choroba Alzheimera czy demencja starcza.
Zawsze polecamy jednak stosować się do następujących rad:
Bądź cierpliwa i bierz pod uwagę fakt, że seniorzy zmagają się z różnymi problemami.
Nie traktuj osoby starszej protekcjonalnie i „jak dziecko”.
Wykazuj się wyrozumiałością, zwłaszcza gdy rozmówca zmaga się z demencją – nie wytykaj błędów słownych i logicznych.
Okazuj życzliwość i nie pokazuj ostentacyjnie braku zainteresowania, zwłaszcza gdy podopieczny ma problemy z logicznym formułowaniem wypowiedzi.
Słuchaj – rodzic może mieć potrzebę uzewnętrznienia swoich myśli, zwłaszcza jeśli sporo czasu spędza sam.
Bądź stanowcza, jeśli zachcianki rodzica stoją w sprzeczności z zaleceniami lekarza, dietetyka czy rehabilitanta.
Powyższe porady można także zastosować wtedy, gdy interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech. Pamiętaj jednak, że praca dla opiekunek w Niemczech powinna być zorganizowana legalnie – np. z agencją Caring Personnel: https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy/.