Bitcoin, pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, od ponad dekady kształtuje oblicze cyfrowej ekonomii. Co musisz wiedzieć o inwestowaniu oraz potencjale kopania BTC na przełomie 2023/2024 roku? Czy w dobie dynamicznych zmian technologicznych i regulacji prawnych wciąż opłaca się inwestować w cyfrowe środki płatnicze?
Bitcoin, czyli historia kryptowaluty, która zrewolucjonizowała świat
Bitcoin, zrodzony z idei decentralizacji i kryptografii, zadebiutował w 2009 roku jako dzieło tajemniczego Satoshi Nakamoto. Ten cyfrowy środek płatniczy bazuje na technologii blockchain, co gwarantuje przejrzystość oraz niezmienność transakcji.
Warto zaznaczyć, że blockchain Bitcoina składa się z łańcucha bloków, a każdy z nich zawiera informacje o transakcjach, co niemal uniemożliwia przejęcie nad nim kontroli. Maksymalna wartość 1 BTC, wyrażona w złotych polskich, osiągnęła swoje apogeum pod koniec 2021 roku, przekraczając imponującą barierę 260 000 PLN.
Obecnie, po szeregu zawirowań, na które złożyły się m.in.:
podwyżki cen energii elektrycznej,
pandemia COVID-19,
wojna na Ukrainie,
restrykcje nałożone na kryptowaluty w Chinach.
Za 1 BTC płaci się o wiele mniej, bo około 150 tysięcy złotych. Wciąż jest to jednak pokaźna ilość gotówki. Tym bardziej, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że przed dekadą, za 10 tysięcy Bitcoinów można było zamówić co najwyżej dwie pizze.
Pozycja Bitcoina jest na tyle mocna, że determinuje też ona kursy innych kryptowalut, w tym jednego ze swoich największych rywali – Ethereum. Inne projekty, zarówno LiteCoin, jak i DOGE, również są z nim bardzo mocno powiązane. Pamiętaj, że wiele informacji o tym jak zacząć inwestować w Bitcoina przeczytasz na kryptowaluty2.pl.
Co musisz wiedzieć o inwestowaniu w BTC u progu 2024 roku?
Pierwszym krokiem dla aspirujących inwestorów jest zrozumienie, iż handel Bitcoinem wymaga wnikliwej analizy rynku oraz świadomości ryzyka. Zarówno BTC, jak i inne kryptowaluty często przyrównuje się do papierów wartościowych podwyższonego ryzyka – to dość dużo mówi o tym rynku.
Rekomendowane jest korzystanie ze sprawdzonych, słynących z zaufania giełd kryptowalutowych oraz zabezpieczenie swoich środków, przykładowo poprzez portfele sprzętowe. Cyberprzestępcy rokrocznie przejmują ogromne ilości cyfrowych aktywów. Tylko w 2022 skradziono kryptowaluty o imponującej wartości zbliżonej do 3,5-3,8 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 15% względem 2021 roku.
Istotnym elementem jest również śledzenie trendów rynkowych i wykresów cenowych, co umożliwia przewidywanie fluktuacji kursu. Edukacja w zakresie kryptowalut, jak również zrozumienie podstaw analizy technicznej i fundamentalnej, stanowią klucz do przemyślanych decyzji inwestycyjnych.
Jak zacząć kopać Bitcoina: czy na przełomie 2023 i 2024 roku wciąż jest to opłacalne?
Kopanie Bitcoinów polega na używaniu mocy obliczeniowej do rozwiązywania skomplikowanych zagadek matematycznych, co jest kluczowe dla utrzymania sieci i weryfikacji transakcji. Na przełomie 2023 i 2024 roku, opłacalność tego procesu zależy od wielu czynników, w tym od cen energii elektrycznej oraz efektywności sprzętu do kopania.
Wysokie koszty inwestycyjne i operacyjne, a także rosnąca trudność obliczeniowa sieci, sprawiają, że kopanie Bitcoina zostało już w dużej mierze zdominowane przez tzw. farmy górnicze. Jednakże, dla entuzjastów technologii, kopanie może stanowić interesującą formę uczestnictwa w ekosystemie kryptowalut.
Warto jednak wcześniej przeprowadzić szereg obliczeń, by nie okazało się, że koszty zużycia energii będą wyższe od potencjalnych przychodów!