Odzież BHP zapewnia bezpieczeństwo pracowników w wielu sektorach przemysłu i usług. W tym artykule przyjrzymy się definicji i wymaganiom stawianym odzieży BHP, obowiązującym przepisom prawnym i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy odzież BHP powinna być zapewniona przez pracodawcę, czy może powinien o nią zadbać pracownik. Zapraszamy do lektury!
BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to ogół norm i przepisów, koncentrujących się za zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy dla wszystkich pracowników. Definicja ta obejmuje szereg zasad i praktyk mających na celu zapobieganie wypadkom oraz chorobom zawodowym, a także promowanie zdrowego środowiska pracy. Podstawowym celem BHP jest stworzenie warunków, w których ryzyko wypadków, urazów i chorób zawodowych będzie minimalizowane, co przekłada się nie tylko na dobro pracowników, lecz także na efektywność i wydajność w miejscu pracy.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem pracy, a konkretniej z Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 roku, to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej. Co ważne, musi on dostarczyć pracownikom je całkowicie bezpłatnie. Do środków ochrony indywidualnej możemy zaliczyć m.in.:
Normy z zakresu BHP to nie tylko odpowiednie przepisy wewnętrzne i prawidłowo przygotowana infrastruktura. To także obowiązek nieodpłatnego dostarczenia odzieży i obuwia roboczego, takiego jak np. ochronne rękawiczki skórzane. DawpolBHP jest sklepem, w którym znajdziesz wysokiej klasy produkty z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 roku powinny:
Ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania z prywatnej odzieży BHP przez pracownika, takiej jak np.: kurtka odblaskowa ze sklepu internetowego DawpolBHP. Należy jednak pamiętać, że musi ona spełniać określone warunki, a korzystanie z prywatnych środków ochrony indywidualnych musi być zaakceptowane przez pracownika. Co ważne, jeśli jako pracownik zdecydujemy się na wykorzystywanie swojej odzieży BHP, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny, będący odzwierciedleniem aktualnej wartości danych środków.
Bez względu na to, czy odzież BHP została zakupiona przez pracodawcę, czy pracownik korzysta ze swoich elementów ochronnych, to na pracodawcy ciąży obowiązek konserwacji, w tym prania i odkażania odzieży oraz obuwia ochronnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku miejsc, gdzie ubrania BHP mogę być narażone na kontakt ze środkami chemicznymi czy materiałami biologicznie zakaźnymi. Ponadto odzież BHP musi być przechowywana w odpowiednim miejscu, które określa pracodawca.