Warto w dzisiejszym zabieganym świecie choć na chwilę zatrzymać się, by móc pomyśleć o ergonomii w miejscu pracy. Jakie jest znaczenie ergonomii biurowej?
W dzisiejszych czasach, gdzie wielu z nas większość czasu spędza przy komputerze albo przy biurku, dbanie o to, aby nasze miejsce pracy było ergonomiczne, jest kluczowe dla naszego zdrowia. Ergonomia pracy określa dostosowywanie warunków pracy do naszego ciała, żebyśmy mogli pracować bezpiecznie, wygodnie i efektywnie. Dobrze jest zrozumieć najważniejsze zasady i wskazówki, żeby uniknąć zdrowotnych problemów związanych z długotrwałym siedzeniem albo powtarzalnymi ruchami (a jak wiadomo, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnej pracy biurowej czy nauki jest to po prostu nieodłączny element).
Ważne jest, aby dobrze ustawić meble i sprzęt. Biurko powinno być na odpowiedniej wysokości, aby łokcie swobodnie mogły na nim opierać się, a krawędź nie uciskała przedramion. Krzesło powinno zapewniać właściwe wsparcie dla kręgosłupa, aby można było zachować naturalną krzywiznę pleców. Z kolei jeśli chodzi o monitor komputera, to powinien być on umieszczony na wysokości oczu, co pozwoli Ci uniknąć nadmiernego pochylania głowy. Należy sobie zapewnić odpowiedni podparcie dłoni i nadgarstków za pomocą podkładek na biurko.
Tak samo istotne jak odpowiednie meble jest skuteczne zaplanowanie pracy. Przygotowanie ergonomicznego miejsca stanowiska roboczego ma za zadanie ograniczać konieczność częstego obracania się, pochylania się lub przesuwania. Małe przedmioty, w tym np.:
powinny być łatwo dostępne, aby uniknąć niepotrzebnych ruchów.
Odpowiednie oświetlenie jest kolejnym kluczowym elementem ergonomicznego miejsca pracy. Naszym zdaniem zawsze najlepszym rozwiązaniem jest po prostu naturalne światło, więc warto umieścić biurko w pobliżu okna. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, należy unikać oślepiających źródeł światła bezpośredniego, lecz zdecydować się raczej na równomiernie rozproszone, niezbyt jasne światło.
Praca w pozycji siedzącej wymaga regularnych przerw i wykonywania aktywności fizycznej. Zalecane jest robienie krótkich przerw co godzinę, podczas których warto np.
Regularne ćwiczenia rozciągające pomagają bowiem zachować elastyczność mięśni i zmniejszyć napięcie.
Monitor powinien być ustawiony w sposób, który zapobiega błyszczeniu i odblaskom. Pamiętajmy również o tzw. niebieskim świetle, które wydzielane jest przez ekrany i może powodować zaburzenia snu. Dlatego warto używać ochronnych filtrów lub korzystać ze specjalnych trybów nocnych oraz — jeśli tylko jest to możliwe — robić sobie regularne przerwy. Optymalna częstotliwość przerw od komputera (ale nie od pracy!) to 5 minut co godzinę.
Podsumowując, ergonomia w miejscu pracy nie dotyczy tylko adaptacji sprzętu (co oczywiście jest bardzo ważne), ale także właściwej organizacji przestrzeni "roboczej". Inwestowanie w ergonomiczne środowisko pracy to działanie, które ma wpływ nie tylko na wygodę pracowników, ale także — a z punktu widzenia pracodawcy wpływa na efektywność codziennej pracy.
Odpowiednie praktyki w tym zakresie powinny być zatem integralnym elementem kultury pracy w każdym miejscu, gdzie ludzie spędzają dużą część swojego dnia (a praca biurowa niewątpliwie jest takim miejscem).
Więcej o tym jak zadbać o ergonomiczne warunki pracy można poczytać np. na https://www.ofix.pl/blog/ergonomia-stanowiska-pracy-z-komputerem-jak-zadbac-o-ergonomiczne-warunki-pracy-przy-biurku