30 czerwca 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza, jednego najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Decyzją Sejmu RP rok 2011 został ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza.
Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku 1980, szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta; okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.
W PiMBP w Kole zainaugurowano Rok Miłosza na spotkaniu członków Koła Przyjaciół Biblioteki, w dniu 15 marca. Prelekcję przygotowała i prowadziła Pani Zofia Janiszewska. Po przedstawieniu krótko życiorysu poety uczestnicy wysłuchali kilku wierszy w interpretacji pani Janiszewskiej, m.in.: Ars poetica ?, W mojej ojczyźnie , Wiara, Nadzieja, Miłość, Piosenka o końcu świata.
O swojej fascynacji "Pieskiem przydrożnym" (Kraków 1997) opowiedziała Pani Halina Grabowska. Te mini-traktaty teologiczne są takie zwykłe, a przez to bardzo piękne. Ta książka jest napisana zgodnie ze stosowaną przez Miłosza dyrektywą „poszukiwanie formy bardziej pojemnej”.Pani Grabowska przeczytała wybrane fragmenty tomiku.