W sobotę 26 sierpnia 2023 roku odbyły się diecezjalno- powiatowo- gminne dożynki na Stadionie Gminnym w Grzegorzewie. Inauguracyjnej Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski. Pogoda dopisała w pełni, podczas uroczystości przez cały czas świeciło słońce, a szare chmury, które na chwilę pojawiły się nad Grzegorzewem odeszły na bok.
Wczoraj wszyscy mieszkańcy i rolnicy z gminy Grzegorzew na czele z organizatorami: z panią Wójt Bożeną Dominiak, z księdzem biskupem Krzysztofem Wętkowskim, ze starostą powiatu kolskiego panem Robertem Kropidłowskim i wszystkimi zaproszonymi gośćmi wspólnie złożyli na ołtarzu Pańskim podziękowania za tegoroczne plony i ciężką pracę naszych rolników.
Pani Justyna Krych jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wraz z mężem od 9 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 250 ha. Głównie zajmują się uprawą rzepaku, żyta, pszenicy i kukurydzy. Wraz z mężem wychowują trójkę dzieci.
Pan Maciej Zając jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Posiada gospodarstwo o powierzchni 70 ha, 60 sztuk bydła mlecznego. Zajmuje się uprawą rzepaku, żyta i kukurydzy. Jest prezesem koła łowieckiego ,,Ryś” w Barłogach i delegatem Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wraz z żoną wychowują dwie córki.
W trakcie homilii ksiądz biskup podkreślił, że praca rolnika wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Rolnik musi być bardzo aktywny w każdej branży, rolnik to zarówno księgowy jak i mechanik. To osoba, która posiada szeroki wachlarz umiejętności, niezbędnych w pokonywaniu trudności dnia codziennego.
Zaś zwieńczeniem uroczystości mszalnych była przemowa dyrektora Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników, księdza Łukasza Grabiasza, który złożył szczególne podziękowania na ręce Pani Wójt Bożeny Dominiak, podziękował również księdzu proboszczowi Tomaszowi Królowi, starostom dożynek pani Justynie Krych i panu Maciejowi Zającowi, wszystkim delegacjom i rolnikom za ciężką pracę, za dar chleba i ich miłość do polskiej ziemi.
Po biskupim błogosławieństwie chleba i wszystkich przyniesionych darów trwała dalsza część uroczystości.
Starości tegorocznych dożynek złożyli w darze bochen chleba, symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania.
Później głos zabrali pani Wójt Bożena Dominiak i starosta powiatu kolskiego Robert Kropidłowski. Wówczas jednogłośnie wybrzmiało, że dzięki pracy rolnika każdego dnia w naszych domach mamy świeży chleb. Starosta podkreślił, że bycie rolnikiem to wielowiekowa tradycja i kultura.
,,Rolnik dla mnie to ten, kto dba o swoich bliskich, o swoich sąsiadów, o tę małą lokalną społeczność. Rolnicy to OSP, KGW, to ta relacja, której trudno szukać w miastach (..)”
-powiedział starosta
Następnie głos zabrali pani wicewojewoda Aneta Niestrawska i posłowie: Leszek Galemba, Tomasz Piotr Nowak i Witold Czarnecki, którzy byli sponsorami i gośćmi tego wydarzenia.
W trakcie uroczystości przyznano nagrody w kategorii ,,Rolnik Roku” i medale dla rodzin. Punktem kulminacyjnym dożynek było jednak przyznanie nagród za wieńce dożynkowe. W skład komisji wchodzili: radna Gminy Grzegorzew p. Monika Borowska, kierownik KRUS w Kole p. Monika Banasiak i dyrektor MDK w Kole p. Radomir Piorun.
Komisja jednogłośnie stwierdziła, że wszystkie wieńce są wyjątkowe i każdy zasługuje na nagrodę i uznanie. Doceniona została praca każdych osób, które uplotły piękne wieńce dożynkowe.
Uroczystości trwały do późnych godzin wieczornych. Nie zabrakło również wystąpień artystycznych zespołów ludowych ,,Grzegorzewianki” i ,,Dobrowianki”. W późniejszej części wystąpili 11 letni mieszkaniec gminy Grzegorzew z niesamowitym talentem muzycznym, Paulina Lewandowska i Emil Banasiak, a gwiazdą wieczoru był MASSIMO.