Miejscowe opady deszczu w pobliżu 14.7

Wyrusz rowerem w powiat: zwiedzamy Gminę Kościelec

Autor: Redakcja e-kolo.pl 17 Lipiec 2023 przeczytasz w ok. 5 min.
Wyrusz rowerem w powiat: zwiedzamy Gminę Kościelec
© redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
6,593 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

W ostatnim czasie zapoznaliśmy Was z nowym cyklem artykułów na temat turystycznych inspiracji w gminach naszego powiatu. Przedstawiliśmy Wam już gminę Grzegorzew, więc teraz kolej na kolejną, zapowiedzianą już wcześniej gminę Kościelec.

R E K L A M A
0
Czytano:
6,593 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Śmiertelny wypadek na wylotówce z Koła!

Kościelec w czasach wczesnośredniowiecznych Kościelec był dużą miejscowością. Pierwsi Piastowie utworzyli tu lokalny ośrodek administracji królewskiej ze starostą na czele. Kościelec był siedzibą klucza dóbr królewskich (królewszczyzn). Te wszystkie argumenty zadecydowały o wybudowaniu tu w I połowie XII wieku kamiennego kościoła i utworzeniu parafii z proboszczem na czele. Jednonawowa świątynia z półkolista apsydą wzniesiona jest z wapiennego piaskowca. 

HISTORIA

Najstarsza wzmianka historyczna o Kościelcu, zawarta w dokumencie z 1362 r., nazywa miejscowość Kościołem. Kamienna świątynia została wybudowana we wsi już w pierwszej połowie XII wieku, musiała więc być to już w średniowieczu duża i zamożna osada. Była własnością książęcą, a później królewską, stanowiąc centrum klucza folwarków w starostwie kolskim. W 1823 r. oddano do użytku szosę z Warszawy, która rozwidlała się tutaj na Kalisz i Poznań. W 1836 r. car nadał majątek kościelecki gen. jazdy hrabiemu Kreutzowi, wsławionemu w walkach przeciwko Polakom w czasie powstania listopadowego. On to właśnie dowodził oddziałem, który zdobył redutę Ordona. Po odzyskaniu niepodległości majątek został przejęty przez rząd polski. W latach 1920-1939 istniała we wsi żeńska szkoła rolnicza. W latach niemieckiej okupacji nazwa miejscowości została zmieniona na Kirchdorf. Współczesne oblicze wsi kształtują placówki rolnicze. Kościelec jest siedzibą oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, do którego zadań należy m.in.: adaptacja i wdrażanie do produkcji rolnej wyników prac naukowych oraz udzielania szerokiego poradnictwa ze wszystkich dziedzin gospodarki rolnej. Co roku na przełomie czerwca i lipca w tutejszym parku organizowane są targi rolnicze. We wsi mieści się także rolnicza szkoła ponadpodstawowa i liceum sztuk plastycznych.

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


ZABYTKI

  • Romański kościół pw. św. Andrzeja Apostoła 

wzniesiony został w połowie XII wieku. Później był trzykrotnie gruntowanie przebudowywany, w 1600, 1760 i w pierwszej dekadzie XXI wieku. orientowany. Romańskie prezbiterium jest murowane z kostki granitowej. Część ta jest salowa, zamknięta niższą i nieco węższą apsydą. Przy części romańskiej od północy przylegają zakrystia i skarbczyk. Obiekt położony jest na Szlaku Romańskim.

  • Pałac hrabiego Kreutza w Kościelcu

zabytkowy, eklektyczny pałac w Kościelcu. Początkowo pałac był siedzibą rodu von Kreutzów, od 2017 roku jest siedzibą Liceum Sztuk Plastycznych. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 16 września 1968 roku.

  • Zajazd Pocztowy

Na rozwidleniu dróg wznosi się klasycystyczny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX wieku. Składa się on z budynku mieszkalnego i dwóch pawilonów mieszczących się niegdyś stajnie, ustawionych skośnie po jego bokach. Obecnie w budynku mieszkalnym jest urządzona stylowa restauracja. W jednym z pawilonów mieści się filia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które urządziło tutaj ciekawą salę pamiątek z ekspozycją obrazującą historię usług pocztowych.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

  • Kaplica- pustelnia bł. Bogumiła

Niecały kilometr na południe od Dobrowa, przy drodze gruntowej na obszarze dawnych rozlewisk Warty i Teleszyny, wznosi się drewniana kaplica bł. Bogumiła z 1788 roku. Wedle tradycji, powstała w miejscu, w którym znajdowała się pustelnia cudotwórcy. Wewnątrz stoi ołtarz z początku XIX wieku, dwie barokowe rzeźby św. Wojciecha i jednego z papieży oraz sarkofag Bogumiła z rzeźbą (1890 r.) dłuta znanego artysty krakowskiego – Antoniego Kurzawy.

  • Park

Po północnej stronie drogi krajowej położony jest rozległy (12 ha) park krajobrazowy z kilkoma prospektami widokowymi, założony w drugiej połowie XIX wieku. Rosną w nim m.in. dwa drzewa - pomniki przyrody: cis pospolity o obwodzie 100 cm i dąb szypułkowy o obwodzie 500 cz. Na skarpie doliny Kiełbaski znajduje się eklektyczny pałac wzniesiony przez hrabiego Aleksandra von Kreutza. Ponadto w parku wznoszą się romantyczne ruiny, jest w nim też meczet i minaret oraz sztuczna grota wyłożona tufem wulkanicznym przywiezionym z Sycylii.

  • Mogiła w Turach

W lesie we wsi Tury, nieopodal Dąbrowic Starych w czasie okupacji hitlerowskiej, 27 lutego 1940 r., Niemcy zamordowali w lesie 35 Polaków, przywiezionych z więzienia sądowego w Koninie. Zostali oni pochowani w zbiorowej mogile w miejscu egzekucji. Do dnia dzisiejszego w tym miejscu znajduje się mogiła, gdzie odbywają się coroczne uroczystości patriotyczne 11 listopada.

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Szlaki rowerowe

  • Czerwony - ok. 45 km​

KOŁO - DOBRÓW -  POLICE MOSTOWE - POLICE RUSZKOWSKIE -  POLICE ŚREDNIE - BIAŁKÓW KOŚCIELNY - LESZCZE - LESZCZE II - DĄBROWICE - TRZĘŚNIEW MAŁY - TRZĘŚNIEW - WAKOWY - OCHLE - DZIERAWY - KOŁO. (Istnieje możliwość skrócenia trasy szlaku z Białkowa Kościelnego przez Kościelec i wałem rzeki Warty do Koła - kolor żółty).

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Malowniczy krajobraz gminy przyciąga wielu turystów. Pałac Kreutz, szlak romański i coroczne targi rolnicze przynoszą sławę gminie. W gminie Kościelec znajdują się liczne trasy rowerowe, malownicze wioski, dolina rzeki Warty. Zwiedzając okolicę można często spotkać wypasające się zwierzęta na zielonych pastwiskach, bo wielu mieszkańców zajmuje się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. 

A Ty byłeś kiedyś w Kościelcu rowerem lub okolicznych miejscowościach? Jeśli nie to koniecznie wpadnij! Do zobaczenia! 

Informacje dot. zwiedzania Pałacu: https://www.gov.pl/web/plastykkoscielec/zwiedzanie-palacu

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Dąbie
Msza święta w intencji ofiar byłego obozu zagłady w Chełmnie [FOTO]
47
2 godziny temu 1,808

Msza święta w intencji ofiar byłego obozu zagłady w Chełmnie [FOTO]

Gmina Grzegorzew
 Ponowne wybory w Grzegorzewie – mieszkańcy znów wybiorą swojego przedstawiciela!
8 godziny temu 3,017

Ponowne wybory w Grzegorzewie – mieszkańcy znów wybiorą swojego przedstawiciela!

Miasto Koło
III Kolskie Forum Trzeźwościowe – walka z uzależnieniem i promocja zdrowego stylu życia
9 godziny temu 977

III Kolskie Forum Trzeźwościowe – walka z uzależnieniem i promocja zdrowego stylu życia

Miasto Koło
Przebudowa ulicy Broniewskiego zakończona. Władze dokonały odbioru technicznego
10 godziny temu 7,033 1

Przebudowa ulicy Broniewskiego zakończona. Władze dokonały odbioru technicznego

Powiat Kolski
Aktualna sytuacja hydrologiczna w powiecie kolskim - zmiany poziomu rzek i ostrzeżenie meteorologiczne
10 godziny temu 5,936

Aktualna sytuacja hydrologiczna w powiecie kolskim - zmiany poziomu rzek i ostrzeżenie meteorologiczne

Powiat Kolski
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: bieżąca sytuacja w województwie w związku z opadami
10 godziny temu 569

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: bieżąca sytuacja w województwie w związku z opadami

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych