W tym tygodniu w Kole pojawiły się długo wyczekiwane hulajnogi na wynajem. Są one bardzo na czasie w ostatnich latach w związku ze sprawami ekologicznymi. Hulajnogi miejskie są lekkie i zasilane elektrycznie. Umożliwiają nam poruszanie się po mieście w sposób ekologiczny i skuteczny. Dzięki swojej prostocie w obsłudze i łatwości parkowania, hulajnogi miejskie zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie pokonują odległości w miastach. Są komfortem dla osób podróżujących do pracy, uczniów, studentów i turystów, zapewniając wygodną, efektywną i skuteczną alternatywę dla tradycyjnego środka transportu.
Od maja 2021 roku obowiązują nowe przepisy , które nakazują określone typy postępowań w trakcie jazdy na hulajnodze. Liczne wypadki, które na przestrzeni czasu zdarzały się w polskich miastach, spowodowały, iż powstałe przepisy stały się jeszcze bardziej rygorystyczne. Wcześniej przepisy rowerowe oraz przepisy drogowe obowiązywały pojazdy spalinowe, mechaniczne oraz rowery – także elektryczne, ale z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej.
Zgodnie z przepisami po nowelizacji 20 maja 2021 roku wg Ministerstwa Infrastruktury:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów, poruszaj się tylko w miejscach przeznaczonych. Nie słuchaj muzyki w słuchawkach, nie pędź, nie baw się telefonem. Chwila nieuwagi z Twojej strony może kosztować aż czyjeś życie… Śledź na bieżąco zmiany zachodzące w przepisach.