Inwazja kleszczy jest niemałym problemem w czasie lata. Te małe pajęczaki są znane ze swojej zdolności do przenoszenia chorób na ludzi i zwierzęta, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, kleszcze mogą atakować praktycznie każdego, kto znajdzie się na terenach, gdzie te pasożyty występują.
Przede wszystkim w lasach , w parkach, nad rzeką i na łąkach. Wybierając się na spacer w te miejsca należy zadbać o odpowiednią odzież, obuwie, nakrycie głowy, a przede wszystkim stosować preparaty przeciwkleszczowe tzw. Off’y. Może nie zawsze działają praktycznie, ale na pewno w jakiś sposób chronią nas przed kłuciem kleszczy. Według badań naukowych na większe ryzyko złapania kleszcza są narażone osoby z grupą krwi A, a najmniejsze ryzyko dotyczy osób z grupą krwi B. Kleszcze preferują wybrane grupy krwi swoich żywicieli, a krew z antygenem A najbardziej im pasuje.
Dobre warunki rozwojowe kleszczy w organizmie ludzkim sprzyjają powstawaniu wielu chorób, których konsekwencje są odczuwalne do końca życia.
Ochrona przed kleszczami powinna być naszym priorytetem. Należy unikać wysokich traw, terenów podmokłych i lasów. A jeśli wbije nam się kleszcz, nie możemy go samodzielnie usuwać, lecz udać się do specjalisty, który fachowo wydostanie tego groźnego pasożyta z naszego organizmu.
Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.