Lokalna Grupa Działania „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” od dziesięciu lat pielęgnuje tradycje świętojańskie w naszym regionie, organizując Noc Kupały nad lokalnymi zbiornikami wodnymi i rzekami, blisko natury, z dala od domostw i osad.
W tym roku gospodarzem była gmina Kościelec. Delegacje z gmin członkowskich Turkowskiej Unii Rozwoju czyli Brudzewa, Dobrej, Goszczanowa, Kawęczyna, Kościelca, Przykony, Turku i Władysławowa zgromadziły się przy Pustelni Św. Bogumiła w Dobrowie, gdzie prezes T.U.R.-u Pani Magdalena Ciołek i Wójt Gminy Kościelec Pan Dariusz Ostrowski powitali wszystkich zgromadzonych.
Gości powitano chlebem i okowitą, po czym biały orszak wyruszył przy śpiewie ludowych piosenek w stronę rzeki Warty.
Gminy członkowskie przygotowały swojskie jadło więc pyrek z gzikiem, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem dla nikogo nie zabrakło.
Do ważnego wyzwania stanęli przybyli wójtowie. Na nich spadł obowiązek odnalezienia magicznego kwiatu paproci. W pobliskich chaszczach czekały na nich wskazówki i zadania do wykonania, które przygotowała sołtys Ruszkowa Drugiego Pani Krystyna Dzikowska. Nie było łatwo oprzeć się dziewicy z miodem pitnym oraz przepięknym Świteziankom. Kwiat paproci odnalazł Wójt Gminy Kościelec. Otrzymał w nagrodę złotą rybkę, która będzie spełniała życzenia wszystkich mieszkańców gmin członkowskich TUR-u.
Stowarzyszenie Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa DOM przedstawiło legendę o powstaniu Dobrowa.
Zorganizowano również konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. 11 zespołów plotło wianki z przygotowanych wcześniej kwiatów polnych. Komisja konkursowa uznała za najpiękniejszy wianek dzieło Pań Emilii Cichej i Wiesławy Piekielnej z Gminy Goszczanów. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone zostały nagodzone prezentami od lokalnych producentów, wytwórców i rękodzielników. Wianki popłynęły z nurtem rzeki Warty.
Oprawę muzyczną zapewniły zespoły: „Dobrowianki” z Dobrowa i „Tradycja” z gminy Malanów.
Gdy się ściemniło rozbłysnęło ognisko i pochodnie, a jak ognisko, to oczywiście kiełbaski pieczone na patykach.
„Co dobre szybko się kończy”, więc i ta magiczna noc dobiegła końca. Późną nocą uczestnicy Nocy Kupały opuszczali kościelecką ziemie i rozjechali się do swoich miejscowości. Śpiewem żegnaly ich „Dobrowianki”.
Przygotowaliśmy filmową relację z tego wydarzenia. Aby obejrzeć wystarczy kliknąć na link poniżej.
https://www.e-kolo.pl/telewizja/1797,noc-kupaly-w-gminie-kocielec.html