W trakcie niedzielnych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Sokołowie dokonano wręczenia wyróżnień i nagrody głównej w konkursie Rolnik Roku Powiatu Kolskiego.
Kapituła konkursu postanowiła wręczyć w ramach uznania wyróżnienia dla nominowanych w konkursie Rolnik Roku Powiatu Kolskiego dla następujących gospodarstw:
Pan Zenon Idczak wraz dziećmi prowadzi ok. 100 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Lubotyń gmina Babiak. W gospodarstwie utrzymuje się stado podstawowe 120 krów mlecznych, o średniej wydajności 10 tys litrów mleka rocznie od sztuki. W tej produkcji rolnika wspiera syn Mateusz. Krowy są utrzymywane w systemie wolnostanowiskowym z legowiskami boksowymi, a mleko pozyskiwane w hali udojowej w systemie "rybia ość". Pasze objętościowe przygotowywane są przy pomocy nowoczesnej przyczepy Firmy POTINGER. Gospodarstwo utrzymuje stado 200 loch, od których uzyskuje się rocznie około 6 tys prosiąt. Prosięta w wadzę od 18 do 20 kg są sprzedawane do innego gospodarstwa, które zajmuje się ich tuczem. Lochy utrzymywane są na rusztach, a odchowalnia prosiąt w systemie ściółkowym co zwiększa zdrowotność zwierząt. W produkcji prosiąt pan Zenon ma dużą pomoc ze strony córki Katarzyny. Produkcja roślina w całości podporządkowana jest hodowli, to 65 ha kukurydzy i 35 ha traw. Płody te w całości przeznaczone na paszę dla bydła i loch. W gospodarstwie jest mieszalnia pasz, która z kukurydzy wyprodukowanej w gospodarstwie oraz innych zakupionych komponentów, stanowi podstawę do przygotowania pasz dla zwierząt. Pan Zenon Idczak przez wiele lat sprawuje funkcje radnego gminy Babiak, a gospodarstwo było nagradzane za dynamiczny wzrost produkcji mleka.
Andrzej Kaniewski
Pan Andrzej Kaniewski prowadzi ok. 50 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Osiek Mały gmina Osiek Mały. Podstawowym kierunkiem produkcji jest produkcja roślina, kukurydza pszenica mieszanki zbożowe żyto, truskawka deserowa. W gospodarstwie utrzymywane są również kury nioski, a jaja sprzedawane są w formie sprzedaży bezpośredniej. Uprawy w gospodarstwie są nawadniane w systemie kropelkowym jak również w formie deszczowania. Truskawka uprawiana jest pod włókniną. W gospodarstwie ogranicza się do minimum stosowanie środków ochrony roślin, kontroluje proces nawożenia gleby nawozami mineralnymi, tak aby zapobiec przedostawaniu się azotanów do wód gruntowych. Gospodarstwo korzystało z programu SAPARD i modernizacja gospodarstw rolnych. Pan Andrzej jest również łowczym koła nr 7 „Jeleń” w Kole, oraz członkiem rady spółki wodnej, rady sołeckiej. Pełnił również funkcje starosty dożynek powiatowych.
Zbigniew Sewaściukiewicz
Pan Zbigniew Sewaściukiewicz prowadzi 42 hektarowe gospodarstwo rolne w mieście Kole. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną: pszenica, rzepak, kukurydza. Dzięki wsparciu programów unijnych gospodarstwo wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt i zmodernizowany park maszynowy. Prowadzone przez niego gospodarstwo wyróżnia się wysokim poziomem organizacji .Kapituła wyraziła uznanie co do poziomu produkcji oraz wielkości parku maszynowego, wprowadzonych nowych technologii zgodnie z zasadami ekologii i ekonomii. Gospodarz został wyróżniony odznaką resortową „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Kapituła postanowiła przyznać tytuł Powiatowego Rolnika Roku 2022 Państwu Jolancie i Markowi Pochylskim. Prowadzą oni 27 hektarowe gospodarstwo rolne w Grabinie gmina Olszówka.
Gospodarze zajmują się hodowlą bydła mlecznego ok. 40 sztuk krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Roczna produkcja mleka przekracza 400 tys. litrów. Gospodarstwo Państwa Pochylskich to doskonały przykład gospodarstwa rodzinnego wielopokoleniowego, gdyż gospodarze wspólnie z dziećmi rozwijają oraz modernizują gospodarstwo. W gospodarstwie widać zaangażowanie kilku pokoleń zarówno gospodarzy, jak ich dzieci, które chcą kontynuować przedsięwzięcia rodziców. W gospodarstwie tym utrzymywane jest bydło mleczne przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, co pozwala pozyskać mleko najwyższej jakości i o wysokich walorach smakowych. Trzydziestoletnie zaangażowanie w postęp hodowlany oraz fachowe doradztwo żywieniowe, plus odpowiedni nadzór weterynaryjny ze strony syna gospodarzy dało bardzo dobre efekty, wydajność mleka od sztuki w tym gospodarstwie sięga 11 800 litrów. Państwo Pochylscy angażują się również społecznie, pan Marek udziela się w OSP a pani Jolanta w KGW Grabina.
Nagrody w konkursie ufunfowali: Wielkopolska Izba Rolnicza, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego oraz Powiat Kolski.