Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO. Obchodzimy je corocznie od 1995 r. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W tym roku, Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, uhonorowała Książkę i Pisarzy, głośnym czytaniem dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole.
Przypominamy, że pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 r. wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23. kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W kolskim spotkaniu, celebrujacym książkę i prawa autorskie, udział wzięły grupy przedszkolne - podopieczni pań: Agnieszki Przybylskiej, Anny Świętoń, Iwony Kasińskiej, Marleny Baryły, Anety Makarowicz, Anity Kos. W rolę lektorek wcieliły się panie: Ewelina Rewers z Biblioteki Pedagogicznej w Kole oraz Anna Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole. W repertuarze znalazły się interaktywne książki: "Czy mogę się przytulić?" Eoin McLaughlin, Polly Dunbar, "Bum! Bum!! Bum!!" Przemysława Wechterowicza, "Książka bez obrazków" B. J. Novaka. Imprezę zakończono wręczeniem czerwonych róż i słodkości.