Zadania asystentki stomatologicznej obejmują m.in. organizowanie stanowiska pracy dentysty oraz przygotowywanie pacjentów do zabiegów. Sprawdź, czym jeszcze zajmuje się osoba pełniąca tę funkcję, a także dowiedz się, jak zostać asystentką stomatologiczną.
Asystentka stomatologiczna pomaga dentyście w jego codziennej pracy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku organizuje stanowisko pracy lekarza zgodnie z zasadami ergonomii oraz dba o czystość i sterylność gabinetu. Jednym z najważniejszych obowiązków asystentki stomatologicznej jest przygotowywanie pacjenta do zabiegu oraz dbanie o jego komfort psychiczny. Dla wielu osób w różnym wieku wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z ogromnym stresem. Z tego powodu asystentka musi umiejętnie wykorzystać swoje zdolności psychologiczne i pedagogiczne tak, by pacjent czuł się dobrze, a dentysta mógł sprawnie przeprowadzić zabieg w jamie ustnej. Umiejętności interpersonalne, uśmiech, pogoda ducha oraz odporność na stresujące sytuacje - to cechy, które powinna posiadać każda profesjonalna asystentka stomatologiczna. Szkoła w Poznaniu dba o to, aby jej absolwentki potrafiły nawiązać kontakt z pacjentem oraz zapewnić mu wsparcie, a także prawidłowo reagować w nieprzewidzianych sytuacjach.
Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej obejmuje również:
Wiedza asystentki stomatologicznej pozwala jej również na wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego. Osoba na tym stanowisku przygotowuje rozliczenia zużytych leków i wyrobów medycznych, a także składa na nie zamówienia w hurtowniach. Wykorzystuje przy tym techniki komputerowe oraz specjalistyczne programy stomatologiczne.
Praca asystentki stomatologicznej wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Osoba chcąca znaleźć zatrudnienie na tym stanowisku musi posiadać umiejętności praktyczne oraz wiedzę zdobyte w szkole asystentek stomatologicznych w Poznaniu. W czasie wykładów słuchacze uczą się m.in. anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, materiałoznawstwa w stomatologii, technologii informatycznych w gabinecie dentystycznym, zawodowego języka obcego, ergonomii w stomatologii oraz pierwszej pomocy w zagrożeniu życia i zdrowia. Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach wyposażonych na wzór prawdziwych gabinetów stomatologicznych. Słuchacze mają dostęp do profesjonalnego sprzętu, z którego na co dzień korzystają zawodowcy, np. fotela stomatologicznego z unitem, kamery wewnątrzustnej, autoklawu, zgrzewarki czy narzędzi do różnych typów zabiegów. Absolwenci szkoły policealnej w Poznaniu są rzetelnie przygotowani do pełnienia obowiązków zawodowych i mogą znaleźć zatrudnienie w miejscach takich jak prywatne lub publiczne gabinety stomatologiczne, firmy zajmujące się dystrybucją asortymentu dentystycznego, oddziały chirurgii szczękowej czy kliniki i poradnie.