(0)|
Czytano: 3,740 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Zima oraz związane z nią znaczne obniżenie temperatury niesie ze sobą dość specyficzne zagrożenia. Osoby bezdomne prowadzące wędrowny tryb życia, samotne, starsze czy nie mogące liczyć na pomoc rodziny i bliskich są narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele z tych osób, pomimo świadomości tego zagrożenia, nie zmienia w tym czasie trybu życia, nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki.
Należy pamiętać, że osoby bezdomne to w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci. Żyjąc w niedostatku są bardziej niż inni narażeni na utratę zdrowia lub życia i potrzebują pomocy. Niechlujny, niekiedy odrażający wygląd osób bezdomnych, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, praktyki nachalnego żebractwa, w odbiorze społecznym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol w znacznym stopniu zwiększa zagrożenie.
Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez Policję, działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.
W powiecie kolskim Policja, Straże Miejskie oraz lokalne samorządy jeszcze przed zimą przygotowały się do niesienia pomocy potrzebującym. Zaangażowane podmioty posiadają aktualne wykazy działających na podległym terenie instytucji, do których mogą być kierowane osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki.
Policyjne patrole są zobligowane do częstszego kontrolowania miejsc gdzie mogą przebywać bezdomni (dworce, klatki schodowe, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe).
W związku z niskimi temperaturami apelujemy do wszystkich o to, aby zwracać uwagę na osoby mieszkające samotnie, starsze, bezdomne, które żyją w naszej okolicy, być może potrzebna jest im pomoc. Można to zgłosić Policji, Straży Miejskiej lub w Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Tej zimy kolscy policjanci już kilkakrotnie interweniowali wobec osób, które wieczorami i nocą poruszali się po dworze pod znacznym działaniem alkoholu, wszyscy zostali odwiezieni do miejsc zamieszkania.
Dziękujemy również wszystkim tym, którzy nie pozostają obojętni i informują nas o takich przypadkach.