W marcu ubiegłego roku Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole przystąpiła do projektu ogłoszonego przez ODN w Poznaniu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020. Projekt składa się z kilku podprojektów skierowanych do odpowiednich grup wiekowych.
SP5 wybrała Cyfrową Mapę Dorzecza Warty. Specjalistą ds. wdrażania rozwiązań IT w szkole został p. Ryszard Gwóźdź, a opiekunami zespołów uczniowskich: p. Lidia Cicharska i p. Krzysztof Ziółkowski. Zespoły uczniowskie liczą po 12 uczniów z klas piątych i szóstych. Początek projektu to szkolenia z zakresu teorii zagadnień naukowych, później również z zakresu obsługi i zastosowania sprzętu pomiarowego do realizacji zadań projektowych.
We wrześniu ub. r. uczniowie otrzymali stację klimatyczną TFA Nexus, 2 stacje Sense Disc do pomiarów laboratoryjnych, laptop i 25 tabletów uczniowskich. Do realizacji projektu przystosowano salę lekcyjną z wyposażeniem meblowym. Spośród kilku zadań przeznaczonych do realizacji w podprojekcie Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty wybrano trzy:
1 – zmienność czasowa i przestrzenna elementów pogody,
2 - ceny wybranych artykułów żywnościowych,
3 – pomiar hałasu.
Do realizacji zadań projektowych zamontowano na budynku szkolnym stację meteorologiczną, która drogą radiową przekazuje do bazy znajdującej się w pracowni wyniki pomiarów elementów pogody. Badania cen przeprowadzono zarówno w dużych marketach jak i małych sklepikach osiedlowych. Pomiary hałasu prowadzono w różnych miejscach na terenie naszego miasta i w budynku szkoły.
Zajęcia były ciekawe, podobały się naszym uczniom. To było wspaniałe wyzwanie dla nas nauczycieli i naszych uczniów, którzy dużo skorzystali wzbogacając się o nową wiedzę teoretyczną i praktyczną.
- oceniają opiekunowie