Częściowe zachmurzenie -0.2

Paxi był gościem Kosmicznej Akademii

Autor: UM Koło 26 Czerwiec 2018 przeczytasz w ok. 5 min.
Paxi był gościem Kosmicznej Akademii
© UM Koło
(0) | Czytano:
3,068 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Historię udziału Polaków w poznawaniu i zdobywaniu przestrzeni kosmicznej ilustrowały prace, które napłynęły na ogólnopolski konkurs historyczno - plastyczny „Polacy i Kosmos”, rozstrzygnięty podczas wielkiej gali - Kosmicznej Akademii.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,068 razy
Udostępnij

Inicjatywa miała za zadanie przede wszystkim poszerzyć wiedzę dzieci i młodzieży o Polakach związanych z kosmosem oraz utrzymać w pamięci polski wkład w eksplorację wszechświata - zarówno astronautyki jak i kosmologii. Gościem specjalnym spotkania była maskotka Paxi, obcy z innej galaktyki, który występował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pojawia się na ważnych imprezach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Promuje edukację związaną z kosmosem. Udział w kolskiej Akademii zainaugurował jego pobyt w Polsce.

Akademia została zorganizowana kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu naszego rodaka w Kosmos. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Armand Budzianowski - Mentor ARISS Europa (pomysłodawca konkursu, kolanin, naukowiec, krystalograf, aktywny krótkofalowiec, który chętnie, społecznie, dzieli się swą obszerną wiedzą), Sławomir Szymanowski - Koordynator PZK ds. ARISS oraz Miejski Dom Kultury w Kole i Polski Związek Krótkofalowców – PZK, a także liczne grono partnerów organizacyjnych i medialnych oraz sponsorów. To niecodzienne, edukacyjne wydarzenie objęła patronatem Z-ca Burmistrza Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska. 

Czego można się było dowiedzieć podczas Kosmicznej Akademii? Co roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos, który odbył się w 1961 roku. W tym dniu i w dniach następnych krótkofalowcy często nadają radiowo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obrazy skierowane do społeczeństwa na świecie. W tym roku były to obrazy przygotowane przez ARISS Europa, a zaprojektowane i wykonane w Polsce. Ich tematyka nawiązywała do rozpoczętych 40 lat temu międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos. Polskim kosmonautą w tym programie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku. Zabrał w kosmos nasze emblematy narodowe – godło i flagę. Polska była czwartym krajem, który miał swojego obywatela w przestrzeni kosmicznej. Należy pamiętać, że to nie jedyny polski akcent kosmiczny. Wielu Polaków, począwszy od Mikołaja Kopernika, którego rocznicę śmierci obchodzimy 21 maja, przyczyniło się do eksploracji Wszechświata. Spoglądanie w niebo, to bliskie oraz bardzo dalekie, aby je poznawać, to nie tylko obserwacje z Ziemi, lecz również zaawansowane technologie, budowa teleskopów i radioteleskopów, to również astronautyka. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki polskim naukowcom i inżynierom, którzy projektują i konstruują urządzenia dla potrzeb różnych misji kosmicznych. Polskę z kosmosem „wiąże” nie tylko Mirosław Hermaszewski, a wcześniej Mikołaj Kopernik. Jest nim także m.in. Kazimierz Siemienowicz, Ignacy Łukaszewicz, Zygmunt Wróblewski, Karol Olszewski, Konstantin Ciołkowski. Podczas Akademii można było dowiedzieć się więcej o unikalnym i bardzo ciekawym programie edukacyjnym oferowanym przez ARISS (Amateur Radio on the International Space Stadion), umożliwiającym dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego organizowanie telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podczas Kosmicznej Akademii panowie Armand Budzianowski i Sławomir Szymanowski przedstawili licznie zgromadzonej młodzieży polskie akcenty w eksploracji kosmosu. Emitowane były filmy z Polskiej Kroniki Filmowej z lat 70-tych ubiegłego wieku, dot. lotu w kosmos oraz współczesne z udziałem PAXI, wypowiadającym się na tematy związane z kosmosem i życiem na ziemi, zaangażowanym np. w ekologię i wyjaśniającym efekt cieplarniany. Widok Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przedstawiły uczennice z klasy 7. Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole: Marika i Julia. Pokaz robotów i omówienie projektu CanSAT opracowali: Ania, Kamil, Szymon, Wiktor i Jakub z kolskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Na pytanie, czy z kosmosu nadają obrazki, odpowiadał Sławomir Szymanowski. Miłośnicy krótkofalarstwa mogli pogłębić swą wiedzę o pasji, a nowi w tej dziedzinie dowiedzieć się, ja rozpocząć tę przygodę. Czas urozmaicał młodzieży zaproszony zespół muzyczny.

Finałem spotkania było wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Zgłosiło się ok. 50 uczestników z całęj Polski. W najniższej kategorii, obejmującej przedszkolaków i uczniów klas I-III komisja oceniająca przyznała miejsce 1 Zofii Majewskiej z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole, grupy III; miejsce 2 Franciszkowi Rakowiczowi z Przedszkola „MIŚ” w Szamotułach, klasy 0, a miejsce 3 Marii Temporale z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0. Wyróżnienia otrzymali: Julia Walczak z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0; Mja Ciebień z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 3; Nikola Plezia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 3 oraz Joanna Sulowska z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0. W grupie uczniowie wyższych klas szkół podstawowych miejsce 1 zdobyła Anastazja Chodzińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasy 5; miejsce 2 Bartosz Rudny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 6 zaś miejsce 3 Julii Sujeckiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 4B. Wyróżnienia przypadły: Anecie Zagoździe ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 6 oraz Patrycji Fedyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasy 5. Spośród gimnazjalistów i uczniów klas 7 najpiękniejsze prace wyszły spod ręki: Mariki Budzianowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 7A (zdobywczyni 1 miejsca) oraz Izabeli Nogaj z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece, klasy 2 oddziału gimnazjalnego (2 miejsce). Wyróżnieniami uhonorowano: Elżbietę Racinowską z Zespołu Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasy 2 oraz Magdalenę Tomczyk z Zespołu Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasy 3.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wypadki
Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia
11 godziny temu 10,324

Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia

Inne
Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie
15 godziny temu 8,535

Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie

Inne
Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!
18 godziny temu 16,124 2

Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!

Miasto Koło
Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno
19 godziny temu 2,290

Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno

Gmina Kłodawa
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie
19 godziny temu 2,404

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie

Wydarzenia
Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole
20 godziny temu 1,326

Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole

R E K L A M A