(22)|
Czytano: 5,664 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
15 lutego 2017 roku w kolskim magistracie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze. W wyniku prowadzonych przez Burmistrza Miasta Koła rozmów z rodzicami dzieci, które od 01 września 2016 r. uczą się bezpłatnie języka niemieckiego oraz z dyrektorami kolskich szkół oraz nauczycielami uczących języka niemieckiego, jak też zaproszonymi gośćmi powołano Stowarzyszenie Kolskiej Mniejszości Narodowej.
Po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym nabędzie ono osobowość prawną i będzie mogło łączyć się w związki stowarzyszeń. Jednak najistotniejszą jego rolą będzie uzyskanie możliwości korzystania z ofiarności publicznej i przyjmowania dotacji od organów władzy państwowej i innych instytucji. Na spotkaniu uchwalono statut stowarzyszenia oraz powołano jego władze: zarząd i organ kontroli wewnętrznej tzw. komisję rewizyjną. Ustalono zasady funkcjonowania, obszary i programy działalności stowarzyszenia. Przewodniczącą zarządu została Pani Aleksandra Golon – nauczycielka języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole.
Podczas spotkania przedstawiciele zielonogórskiego towarzystwa przypomnieli o dodatkowych atutach wynikających z korzystania przez dzieci z nauki języka niemieckiego, tj. wymiany międzynarodowej uczniów, organizowania obozów językowych, wycieczek szkolnych, koncertów, dwujęzycznych klubów dyskusyjnych, zasobów IT (sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem i dodatkowymi urządzeniami telekomunikacyjnymi i teleinformatycznymi ułatwiającymi naukę języka niemieckiego). Uczniowie mają możliwość zapoznania się z historią, geografią, kulturą i sztuką naszego sąsiada.
Włodarzowi naszego miasta bardzo zależy, by z roku na rok liczba chętnych do nauki tego języka wzrastała. Dokłada wszelkich starań, by lekcje prowadzone były na jak najwyższym poziomie edukacyjnym z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.Należy podkreślić, że język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Używa się go nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii i Lichtensteinie. Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie, dlatego znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości biznesowe. Ponadto należy on do języków, które można szybko opanować.
Znajomość języków obcych ma w obecnych czasach zasadnicze znaczenie dla każdego człowieka. Wpływa na jego rozwój kulturowy, społeczny i zawodowy. Oswaja obcy świat. To konieczność oraz szansa na lepsze i ciekawsze życie. Dlatego też intencją włodarza naszego miasta jest, by już od dziecka uczyć się języków obcych. Realizacja tej idei przejawia się w pozyskiwaniu jak największych środków finansowych na stworzenie warunków umożliwiających dzieciom bezpłatną naukę.
To ja się zapytam w jakich firmach pracują, kto jest, właścicielem tych firm lub gdzie sprzedają/exportują znaczną cześć swojej produkcji członkowie tych stowarzyszeń prawicowych, narodowych, tylko polskich. Niech się zwolnią z tych złych firm które utrzymują się z exportu do Niemiec, Holandii, Danii, Luxemburga... Dlaczego jeżdżą niemieckimi samochodami? i niech tylko korzystają tylko z "polskich produktów" Życzę im powodzenia w ich poszukiwaniu na półkach. A skoro to takie proste niech zakładają polskie firmy i produkują polskie produkty. Życzę powodzenia wszystkim stowarzyszeniom bo coś robią a nie gdaczą zaaa klawiatury komputera.
Tyrion Lanister ·
20 Luty 2017
Na szczęście mamy transparentny urząd...
as ·
20 Luty 2017
Szanowni członkowie Stowarzyszenia Kolscy Patrioci. Zwracam uwagę, choć wiem, że nie wszyscy to rozumiecie, iż wasz idol Zygmunt Wawrzyniak ma stopień porucznika. To tak na marginesie. Poważniejszą sprawą jest , jak wam prosto w twarz napluł pan burmistrz tworząc w Kole Stowarzyszenie Niemieckiej Mniejszości Narodowej. To hańba dla was i wszystkich mieszkańców Koła. W mieście i powiecie wg danych statystycznych prawie nie ma takich osób, a przywilej przynależności do Mniejszości Niemieckiej w zamian za "lekcje języka niemieckiego i poznawanie historii i kultury swojego narodu" (oczywiście niemieckiego) to policzek w twarz nas wszystkich Polaków, mieszkańców miasta. Porucznik Wawrzyniak był volksdeutchem, co nie oznacza, że w dzisiejszych czasach tę przynależność narodową dla paru groszy trzeba sztucznie tworzyć i powielać.
Stowarzyszenie Kolscy Patrioci ·
23 Luty 2017
Do as. Nie mamy zamiaru rozwijać tematu z anonimową osobą , wstawiającą komentarz w celu prowokacyjnym. my nie piszemy bzdet MY PO PROSTU DZIAŁAMY! Korzystając z okazji przytoczenia postaci Naszego Bohatera regionu z którego jesteśmy Dumni przypominamy że zginął za Polskę i my jego wzorem będziemy bronić dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych i wszystkich wartości Naszej Ojczyzny. Nigdy nie pozwolimy by w naszym regionie dokonywano germanizacji ponieważ musimy dbać by rozwijać korzenie Nasze Narodowe. Nie pozwolimy również na komentarze wystawiane przez lewackie osoby , które nie mają nic do zrobienia w życiu poza bezmyślnym wystawianiem nic nie znaczących komentarzy.
as ·
20 Luty 2017
@ Skryty Kant. A jaką przyjacielu masz wiedzę i co w zasadzie masz na myśli?
Skryty Kant ·
20 Luty 2017
Zmień dilera, albo bierz po pół...
Mikołaj Rej ·
20 Luty 2017
Aby uczyć się języka nie potrzeba zakładać stowarzyszenia mniejszości narodowej. To jest zwykłe nadużycie, niebezpieczna manipulacja. Pytanie tylko po co? Jaka mniejszość niemiecka jest w Kole i czy za darmo uczyła będzie polskie dzieci niemieckiego? Wątpię, a może znowu będą dotacje z naszych podatków na to stowarzyszenie, no bo przecież taki szlachetny cel? Tylko czy bez stowarzyszenia ( i kosztów utrzymania go) nie można wprost dofinansować nauki języka w szkole. Po co takie kombinacje? Co się za tym kryje? Radni dopytajcie bossa.
Janusz kupczak ·
18 Luty 2017
Podczas ostatniego spisu powszechnego ludności w powiecie kolskim do narodowości niemieckiej i innych zadeklarowały się tylko trzy rodziny,a więc o czym my mówimy.Najlepiej by było założyć mniejszość księżycową lub marsjańską.To jest czysta germanizacja.
Janusz kupczak ·
18 Luty 2017
Podczas ostatniego spisu ludności w powiecie kolskim do narodowości niemieckiej i innych zadeklarowały się tylko trzy rodziny,a więc o czym my mówimy.Najlepiej by było założyć mniejszość księżycową lub marsjańską.
as ·
18 Luty 2017
Ludziom się wydaje, że jeśli babkę w czasie wojny zgwałcił niemiecki żołnierz, ojciec rodziny ukradł Niemcowi samochód, a matka robi u bauera przy truskawkach i się wypina, a rolnik z tego korzysta, to w Polsce są mniejszością niemiecką.
Arek23154235675 ·
18 Luty 2017
Jak czytam te pseudopatriotyczne i nacjonalistyczne ( o zgrozo) teksty to upewniam sie ze sam nie jestem patriota dlatego ze uwazam cześć Polaków za skończonych debili. Wyjedzcie czytelnicy gazety polskiej i i nnych nacjonalistycznych czasopism troche za granicę, pooddychajcie włoskim, francuskim czy szwedzkim powietrzem, spójrzcie na naszych rodaków z takiej perspektywy i zobaczycie ilu wsrod nas jest zacofanych, nacjonalistycznych debilo-katoli, którzy najdalej w życiu byli na termach w Uniejowie w Niedziele po kościele.pozdrawiam
mariusz ·
17 Luty 2017
Ludzie!!!! Chodzi o naukę języka!!!!!! Nie mieszajcie polityki i niezrozumiałej dla mnie "paranoi przedwojennych obsesji nacjonalistyczno-narodowościowych" - do pozytywnej sprawy z której skorzystają dzieci.
mariusz ·
18 Luty 2017
1) Tyrion przez wielu uznawany jest za człowieka gorszej kategorii ze względu na swój niski wzrost i rzucający się w oczy brak urody.
2) Mimo wielu defektów fizycznych, Tyrion Lannister jest niezwykle bystrym mężczyzną.
Chyba nadużywasz tego nicku......
Tyrion Lanister ·
17 Luty 2017
Nie używaj słów, których nie rozumiesz
as ·
17 Luty 2017
Czy państwo nie widzicie, że to germanizacja w najczystszej postaci. Co na to Kolscy Patrioci, co na to Klub Gazety Polskiej i co na to kolski poseł. Zobaczcie jaka idea przyświeca organizatorom nauki: pozyskać nowych członków Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej. Jak pisałem wcześniej w Kole takich osób nie ma.
matka ucznia ·
17 Luty 2017
a czy to wazne jakimi drogami sa pozyskiwane fundusze na nauke naszych dzieci? najwazniejsze jest to, ze dzieci w naszych szkolach beda mogly skorzystac z darmowych dodatkowych lekcji nauki jezyka obcego. nie kazdego stac na szkoly jezykowe czy korepetycje a w dzisiejszych czasach znajomosc jezyka obcego to podstawa, dlatego niech od najmlodszych lat sie tego ucza.
czytelnik ·
17 Luty 2017
To bardzo wazne!
Czym innym jest zapracowac na wlasne potrzeby w sposob ogolnie akceptowalny a czym innym dawac d... dla zaspokojenia wlasnych potrzeb
Anna ·
17 Luty 2017
Jakimi językami obcymi posługuje się nasz kochany przewielebny znawca zajęcy w okularach p Maciaszek - burmistrz ? Jakie posiada wykształcenie i jakie to uczelnie kończył ? Ot tajemnica
czytelnik ·
17 Luty 2017
Czyzby chodzilo o nowa V kolumne?
Ala ·
17 Luty 2017
Komu odbiła amba? Kto robi na tym pieniądze?
as ·
17 Luty 2017
Przecież to jest skandal na skalę kraju. W Kole nie ma "mniejszości niemieckiej", a jej podstępne utworzenie to wynik dziwnych działań burmistrza. Zgadzam się, że dzieci powinny uczyć się języków ale nie tak, nie w takich związkach. Stało sie to przed czym ostrzegałem wcześniej.
Tyrion Lanister ·
17 Luty 2017
My Kolanie na szczęście sami umiemy myśleć. Myślimy samodzielnie. Co ciekawe nie jeteśmy żadną mniejszością narodową, ani nawet grupą etniczną. Jesteśmy Polakami i nikt nam nie musi o tym przypominać i nas dzielić.