Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przypomina, że rozpoczął się sezon wzmożonych zachorowań na grypę. W Polsce trwa on od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.
Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej (Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie dotyczyć może 5%-10% dorosłych i 20% -30% dzieci). Na całym świecie, szacuje się, że corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a około 250 000 do 500 000 zgonów, Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie, które pozwalają na zapobieganie samej chorobie i jej groźnym powikłaniom.
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:
- objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
- objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).
Jedynie rzetelna wiedza pozwoli na dobre przygotowanie się do zagrożenia, jakie dla społeczeństwa stanowi grypa. Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do zapoznania się i skorzystania z materiałów umieszczonych na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.mp.pl/opzg/
Grypa niewyleczona, przechodzona może doprowadzić nie tylko do trudnych powikłań, chorób serca, ale nawet śmierci, więc powinno się zaszczepiać szczególnie jak się jest w grupie ryzyka.