Burmistrz Miasta Koła serdecznie zaprasza 9 grudnia 2015 r. o godz. 12.00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (ul. Słowackiego 5) na spotkanie, podczas którego omówiona "> Burmistrz Miasta Koła serdecznie zaprasza 9 grudnia 2015 r. o godz. 12.00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (ul. Słowackiego 5) na spotkanie, podczas którego omówiona ">
Burmistrz Miasta Koła serdecznie zaprasza 9 grudnia 2015 r. o godz. 12.00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (ul. Słowackiego 5) na spotkanie, podczas którego omówiona zostaniekoncepcja budowy pierwszej w Polsce Elektrociepłowni Geotermalnej w Kole. Gościem spotkania będzie Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz.
Podjęcie starań o wybudowanie w Kole elektrociepłowni geotermalnej jest ważnym krokiem w dążeniu do prężnego rozwoju miasta, rozkwitu lokalnej gospodarki, promocji regionu i poprawy bytu mieszkańców. Informowaliśmy już Państwa, że w lipcu Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole. Przeprowadzenie w naszym mieście takiej inwestycji jest szansą na rozwój sieci ciepłowniczej, ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji, balneologii i szklarnictwa, pozyskanie nowych miejsc pracy, poprawę stanu środowiska naturalnego. Inwestycja, jeśli dojdzie do realizacji, będzie prowadzona przy współpracy z MZEC Sp. z o.o. Przy miejskiej pływalni powstaną zewnętrzne akweny solankowe. Przedsięwzięcie wpłynie korzystnie na miejskie finanse i promocję Koła.
- Jeszcze do niedawna w naszym kraju było mocno zakorzenione wykorzystywanie paliw kopalnianych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń chcemy wprowadzić nową rzeczywistość i podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celu pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia – powiedział kolski burmistrz. - Dlatego podejmuję działania zmierzające do wykorzystania bogactw naturalnych. Cała Wielkopolska jest regionem o znaczących i możliwych do wykorzystania zasobach eksploatacyjnych wód i energii geotermalnej. W Kole mamy bardzo dobre warunki do budowy ciepłowni geotermalnych, możemy dać miastu nowe, ekologiczne źródło ciepła.
Burmistrz Stanisław Maciaszek zaprasza wszystkich mieszkańców zainteresowanych przyszłością Koła do udziału w panelu dyskusyjnym na temat projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole przy wykorzystaniu wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Spotkanie jest potrzebne społeczeństwu, aby omówić wszelkie aspekty przyszłej inwestycji, przekonać o jej opłacalności, a przede wszystkim zapewnić, że budowa elektrociepłowni geotermalnej nie wiąże się z likwidacją MZEC-u, wręcz przeciwnie, będzie prowadzona przy współpracy z kolskim „cieplikiem”.