To niezwykle ważna informacja! W sali sesyjnej Ratusza Miejskiego Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole! Przeprowadzenie w Kole takiej inwestycji jest szansą na: rozwój sieci ciepłowniczej, ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji, balneologii, szklarnictwa, pozyskanie nowych miejsc pracy, poprawę stanu środowiska naturalnego.
Zanim doszło do podpisania listu, burmistrz naszego miasta powiedział: Jeszcze do niedawna w naszym kraju było mocno zakorzenione wykorzystywanie paliw kopalnianych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń chcemy wprowadzić nową rzeczywistość i podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celu pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia. Dlatego jako burmistrz miasta rozważam wszelkie możliwości i podejmuję działania zmierzające do wykorzystania bogactw naturalnych naszego regionu, a jak Państwo doskonale wiecie, pod naszą ziemią kryją się cenne złoża. Cała Wielkopolska jest regionem o znaczących i możliwych do wykorzystania zasobach eksploatacyjnych wód i energii geotermalnej. W Kole mamy bardzo dobre warunki do budowy ciepłowni geotermalnych, a znajdujące się pod Kołem złoża są cenione w balneologii. Pomysł na wykorzystanie źródeł geotermalnych w Kole nie wyszedł ode mnie. Pierwsze opracowanie związane z wykorzystaniem wód geotermalnych powstało w kadencji 1998-2002, kiedy to ówczesna Rada Miejska i Burmistrz Jerzy Przybylski, Z-ca Florian Olejniczak jako pierwsi zainteresowali się wykorzystaniem złóż geotermalnych, zbadali parametry wód, które planowali wykorzystać w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii, ogrzewania miasta, rozwoju ogrodnictwa i balneologii. Niestety, temat nie doczekał się realizacji w tej kadencji, a kolejne go nie kontynuowały. Ja jednak widzę w nim wiele dobrodziejstw i zamierzam ponownie podjąć ten temat. Dlatego zaproponowałem Państwu dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami Geothermal Energy Resources, przedsiębiorstwa technologiczno-wdrożeniowego, którego misją jest rozwijanie projektów geotermalnych dostarczających energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Celem firmy jest budowa elektrociepłowni i ciepłowni wykorzystujących naturalne ciepło lokalnych wód geotermalnych. Za chwilę zaproszę prezesa firmy do podpisania listu intencyjnego, dającego nam możliwość prowadzenia zaawansowanych rozmów na temat projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole przy wykorzystaniu wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.
Po podpisaniu listu intencyjnego, burmistrz podziękował prezesowi i zapewnił obecnych, że dołoży wszelkich starań, by inwestycja została przeprowadzona jak najszybciej.
Prezes również wyraził zadowolenie. - Dokument ten otwiera możliwość rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w mieście –powiedział Piotr Długosz. – Będziemy, jeśli wszystko wypadnie pomyślnie, świadkami budowy pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. Koło jest korzystnie zlokalizowane, prawdopodobnie złoża, które chcemy udostępnić, pozwolą nam uzyskać temperaturę wody ponad 100 stopni C. Produkowanie energii i ciepła jest naszym głównym celem, ale chcemy z panem Burmistrzem także szerzej wykorzystać wody geotermalne, czyli zwiększyć ofertę pływalni o wykorzystanie wód leczniczych, a w przyszłości być może wybudować większy kompleks, oraz zrealizować wiele innych celów.
List podpisany, kolejnym krokiem będą badania geofizyczne, zlokalizowanie odwiertów i rozpoczęcie projektowania i budowy.