(1)|
Czytano: 5,192 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Jako jedna z niewielu szkół w Wielkopolsce, Zespół Szkół nr 1 bierze udział w projekcie \"Moje miejsce\". Jak wspomnieli sami koordynatorzy projektu- szkoła ta była wybrana ze względu na jej aktywność społeczną i osiągnięcia na wielu płaszczyznach.
Projekt służy wzmacnianiu zaangażowania młodego pokolenia w kształtowanie przestrzeni i aktywności w środowisku, w którym dorasta. Wzmacnia zainteresowanie sprawami młodego pokolenia. Polega na przedstawieniu przez młodzież (ok. 120 uczniów szkół gimnazjalnych z woj. wielkopolskiego w 10 lokalizacjach) obrazu przestrzeni, w jakiej żyją (wieś, osiedle, miasto) i podjęciu działań, które stworzą nowy kształt przestrzeni lub miejsca – w sensie zagospodarowania i w wymiarze funkcji, jaka się w związku z tym pojawi. Projekt dotyczy realnego wpływu młodych mieszkańców na kształt lokalnego otoczenia, w którym funkcjonują na co dzień. Prowadzi do uwzględnienia punktu widzenia młodzieży w lokalnym procesie decyzyjnym. Wizja miejsca określona z pomocą partnera i wizja społecznej aktywności związanej z tym miejscem stanie się zaczynem zmiany społecznej. Lokalny samorząd wesprze młodzieżowe inicjatywy i określi formy angażowania młodzieży we współdecydowaniu o lokalnych sprawach.
Obecnie realizowany jest Krok 1 - "kompetencje", czyli przygotowanie młodzieży do sprawnej komunikacji i kreatywnych sesji. Zostaną przeprowadzone 2 warsztaty dla każdej z dziesięciu grup rozwijające u młodzieży umiejętności związane z aktywnym słuchaniem, wyrażaniem myśli i emocji poprzez słowa, gesty i mimikę oraz wykorzystanie przestrzeni do różnych form komunikacji. Młodzież praktycznie przećwiczy wybrane formy publicznej dyskusji (debaty, deliberacje), tym samym przygotuje się do zadań w późniejszej fazie projektu. Młodzież i przedstawiciele lokalnych środowisk otrzymają publikację opracowaną w ramach projektu wspierającą kompetencje komunikacyjne, wyjaśniającą znaczenie zaangażowania społecznego w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz promującą partycypację i lokalne procesy decyzyjne oparte na uczestnictwie. Publikacja trafi również do szkół, zainteresowanych rówieśników, organizacji młodzieżowych, radnych, sołtysów, urzędników i innych przedstawicieli lokalnych środowisk, zainteresowanych zaangażowaniem w przygotowanie i wdrożenie zaplanowanych rozwiązań.