(0)|
Czytano: 4,921 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Pan Piotr jest znaną osobą w naszym mieście, nie tylko z oddanej pracy ku dobru zwierząt lecz również ze swojej ogromnej pasji do historii lokalnej. Po ostatniej wystawie otrzymał On z rąk Sekretarza Tomasza Nuszkiewicza oficjalne podziękowanie od Burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego.
Ostatnią Jego wystawą artefaktów i naukową prelekcją w Miejskim Domu Kultury w Kole uczczona została setna rocznica jednej z najkrwawszych operacji wojskowych I wojny światowej, „Operacji Łódzkiej 1914”. Inicjatywa była tym wartościowsza, iż rzadko wspomina się okres I wojny światowej, wiedza o nim jest znikoma, a i same informacje często nierzetelne.
Operacja zgromadziła na froncie 600 tys. żołnierzy, wśród nich Polaków, walczących z nadzieją na niepodległość naszej ojczyzny. Obejmowała rozległy teren, trwała prawie miesiąc. Natomiast Bitwa pod Chełmnem rozegrała się w dniach 14-16 listopada 1914 r. Żołnierze Pułku Wołyńskiego bronili dworu w Chełmnie. Jednego dnia po stronie rosyjskiej poległo 474 żołnierzy i 12 oficerów.
Temat ten przybliżyła licznie zebranym słuchaczom prof. nadzw. UŁ, dr hab. Jolanta Daszyńska. - Ciężko dowiedzieć się więcej na temat, wydawałoby się bliskiej historii, te fakty zostały zapomniane. Dodatkowo wojnę pierwszą przyćmiła druga, a propaganda socjalistyczna wmówiła nam, że była to wojna nie nasza, lecz zaborców. To wojna świadomie zapomniana – powiedziała prelegentka, po czym rzetelnie, posługując się wykresami, nakreśliła przebieg działań zbrojnych.
W uroczystości udział wzięli łódzcy historyczni rekonstruktorzy „Żelazny Orzeł”, którzy zobrazowali umundurowanie i wyposażenie armii. Grupa na co dzień zajmuje się rekonstrukcją wydarzeń historycznych, obejmuje ochroną miejsca i przedmioty pamięci historycznej, a sferą jej zainteresowań jest rekonstrukcja umundurowania i wyposażenia żołnierzy m.in. 225 Rezerwowego Pułku Piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego z okresu Operacji Łódzkiej 1914 roku. Najwięcej emocji wzbudziła wystawa Piotra Śniegockiego pt. “Bitwa pod Chełmnem 1914” , zawierająca autentyczne artefakty - świadków tamtych dni. - Wystawa prezentuje pamiątki po I wojnie światowej i Bitwie pod Chełmnem, którą niesłusznie nie do końca znamy, a była to krwawa trzydniowa bitwa na zgliszczach dworu w Chełmnie. Prezentowane tu przedmioty zachowały się na terenie gminy Dąbie, a pozyskiwałem je przez ostatnich kilka lat od rolników, każdy z nich jest perełką, bo jest autentyczny. Zorganizowałem tę wystawę, by przypomnieć, że we wszystkich trzech armiach, pruskiej, niemieckiej i rosyjskiej walczyli Polacy, wierząc, że walczą o niepodległość naszego kraju – powiedział Piotr Śniegocki.
Wracając do podziękowań od Burmistrza, które brzmiały:
"Składam Panu Piotrowi Śniegockiemu serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania za wysiłek, wytrwałość i poświęcenie wkładane w organizację licznych interesujących przedsięwzięć służących rozwojowi społecznemu i kulturalnemu naszego miasta. Wyrażając głęboki szacunek za dotychczasową współpracę i zaangażowanie wkładane w rozwój naszego miasta, życzę Panu spełnienia marzeń i dążeń, przychylności losu oraz życzliwości przy realizacji każdego kolejnego Pańskiego przedsięwzięcia, na które zawsze z niecierpliwością oczekujemy" Z wyrazami Szacunku Burmistrz Miasta Koła Mieczysław Drożdżewski
My również dołączamy się do tych życzeń!
Wystawa będzie czynna w MDK do 21 listopada. Zachęcamy do jej odwiedzenia. Rzadko zobaczyć można tak cenne pamiątki z naszej okolicy.