Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, które mieści się w zabytkowym budynku dawnej szkoły. Poznaliśmy kulisy strajku szkolnego w roku 1901/1902. Dzieci odmówiły wówczas nauki w języku niemieckiego zaborcy. Uczniom wielokrotnie wymierzano za to karę chłosty, zamykano w areszcie i prześladowano. "Siedzieliśmy w ponad stuletniej klasie szkolnej wyposażonej w oryginalne ławki i przedmioty z czasów zaborów. Obejrzeliśmy też najstarszy polski film fabularny pt." Pruska kultura" z 1908 roku, który opowiada m.in. o strajku dzieci wrzesińskich. Oprócz tego obejrzeliśmy wystawę bursztynu, wyposażenie domów bogatych mieszczan z XIX wieku i wiele innych eksponatów." - opowiadają uczestnicy wycieczki.
Z Wrześni uczniowie udali się do pierwszej stolicy Polski - Gniezna.
Najpierw odwiedzili fabrykę bombek. Zobaczyli, jak "dmucha" się bombki, potem srebrzy się je w gorących kadziach. W lakierni obserwowali jak barwi się szklane kule i maluje się na nich piękne wzory. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał piękną dużą bombkę z własnym imieniem i świątecznymi malunkami.
Prosto z fabryki wycieczka pojechała na Wzgórze Lecha do Katedry gnieźnieńskiej. Pan przewodnik oprowadził uczniów po bazylice ciekawie opowiadając o jej historii. Opowiedział o koronacjach polskich królów, o ważnych osobach z naszej historii pochowanych w podziemnych kryptach i kaplicach. Przewodnik pokazał im słynne Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1175 roku, na których przedstawione jest życie i śmierć św. Wojciecha. Podziwiali też srebrną, bogato zdobioną trumienkę z jego relikwiami wykupionymi przez króla Bolesława Chrobrego z rąk Prusaków w 997 roku.
Wycieczkę zorganizowały panie Hanna Kapuścińska i Joanna Pietrzak.
.\". Uzasadnienie wyroku miażdży Owsiaka. Sąd potwierdza fakty podane przez blogera. \" ....... z sieci. Poszukaj i przeczytaj. Czy w Kole jeszcze będzie WOŚP?????