(0)|
Czytano: 2,410 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Czy znamy wybitnych mieszkańców naszego powiatu, ich nazwiska, historię? Przypomną nam o nich wkrótce uczniowie podstawówek, którzy przystąpili do projektu edukacyjnego „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Pomogą im również nauczyciele, którzy w najbliższych dniach wezmą udział w specjalnych szkoleniach.
W projekcie bierze udział 226 wielkopolskich szkół podstawowych, w tym dziewięć z naszego powiatu: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbiu, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Grzegorzewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie, Szkoła Podstawowa im. Tony Halika we Wrzącej Wielkiej, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole, Zespół Szkół w Kościelcu, Zespół Szkolno - Gimnazjalny w Łubiance, Szkoła Podstawowa w Dębach Szlacheckich oraz Zespół Szkół w Przedczu. W każdej szkole 20 uczniów czwartych, piątych i szóstych klas, podzielonych na zespoły, poszukuje najciekawszej – historycznej lub żyjącej - postaci ze swojej gminy. W czasie zajęć pozalekcyjnych stworzą autorską multimedialną notę, popartą badaniami i poszukiwaniami źródeł. Efekt końcowy? Do czerwca 2015 roku powstanie dostępna dla wszystkich „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan”, opisanych ze względu na ich miejsce urodzenia.
Wierzymy, że „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopola” to projekt, który da uczniom i nauczycielom poczucie, że biorą udział w budowaniu doskonałego narzędzia promocji regionu – narzędzia stworzonego w całości przez nich. W encyklopedii pojawią się noty biograficzne, zdjęcia, filmy i wywiady opisujące ponad 1800 najwybitniejszych Wielkopolan – mówi Ewa Superczyńska, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Podczas pracy nad encyklopedią młodzież ma korzystać z nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia. To również szansa na wyposażenie szkoły w najnowszy sprzęt komputerowy. - W każdej z 226 szkół powstanie laboratorium projektowe z laptopami i tabletami, oraz szkolna serwerownia, a cały budynek zostanie objęty siecią bezprzewodową, zapewniającą dostęp do Internetu, zasobów szkoły oraz zasobów serwerowni regionalnej – informuje Łukasz Rumatowski, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.
Do nowego wyzwania przygotowuje się również kadra pedagogiczna. 20 listopada rozpoczynają się 3-dniowe szkolenia dla dyrektorów szkół podstawowych, które przystąpiły do projektu. Zapoznają się oni ze skutecznymi sposobami zarządzania projektem, a także z praktycznym użyciem nowoczesnych technologii w edukacji. Przejdą też krótkie szkolenie z zakresu wystąpień publicznych. Dwa dni później, 22 listopada, szkolenia zaczną nauczyciele, którzy od stycznia 2014 poprowadzą zajęcia z uczniami. Dowiedzą się m.in. jak skutecznie poszukiwać informacji z różnych źródeł, jak posługiwać się platformą szkoleniową i pracować z grupą w metodzie projektu. Nauczyciele odbędą także warsztaty dziennikarskie i filmowe.
Projekt CDEW jest kontynuacją cyklu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u www.facebook.com/projekt.cdew