(1)|
Czytano: 5,759 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
W związku z ostatnimi informacjami o sprzedaży akcji Kopalni Soli „Kłodawa” Zarząd Powiatu Kolskiego wystosował list otwarty do Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu SA, którego treść prezentujemy Państwu poniżej.
Szanowny Pan
Wojciech Dąbrowski
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA
Zarząd Powiatu Kolskiego wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z pojawieniem się ogłoszenia w „Rzeczpospolitej” informującego o sprzedaży akcji Kopalni Soli „Kłodawa” przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA.
Pojawienie się tej informacji wzbudziło obawy zarówno wśród pracowników jak i władz samorządowych, gdyż poza ogłoszeniem w prasie nie mamy żadnych wiadomości, w jakim kierunku będzie dokonane przekształcenie i czy lokalne samorządy będą mogły liczyć na pomoc Agencji i Rządu w przypadku rożnych trudności z tym związanych.
Kopalnia Soli „Kłodawa” cieszy się dobrą renomą na terenie kraju. Jest też rozpoznawalną wizytówką naszego Powiatu. Zaliczana jest do jednego z największych pracodawców w naszym Powiecie, co nie jest bez znaczenia w obliczu wysokiego stanu bezrobocia na naszym terenie. Strategia rozwoju Kopalni oparta jest głównie na wydobyciu i sprzedaży surowca soli. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól do przemysłu spożywczego, w drogownictwie. Roczne wydobycie sięga około miliona ton. Kopalnia jest udostępniana także zwiedzającym, ponieważ posiada podziemną trasę turystyczną na poziomie 600 metrów pod ziemią. Przez ostatnie lata Kopalnia zwiększyła swój potencjał, modernizując posiadaną infrastrukturę. Zastanawiający jest fakt czy nowy zarządca Kopalni Soli „Kłodawa” będzie kontynuował obecną działalność zakładu oraz czy teren zarówno ten na powierzchni, jak i ten, poniżej powierzchni ziemi, będzie wykorzystywany do kontynuacji wydobycia soli, czy będzie wykorzystywany w innych celach. Niepokój budzi, również fakt czy nowy inwestor będzie w stanie zagwarantować zatrudnienie pracownikom oraz pakiet socjalny.
Zarząd Powiatu Kolskiego apeluje do przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu SA o szczególne rozważenie i ostrożne podejście do dalszych przekształceń przy dokonaniu wyboru strategicznego inwestora Kopalni Soli „Kłodawa”, gdzie winno się uwzględnić lokalne potrzeby i możliwości.
Wraz z pojawieniem się informacji w prasie ogólnokrajowej pojawiła się myśl utworzenia przez pracowników spółki pracowniczej na terenie zakładu. Apelujemy, aby przy zbyciu akcji Kopalni Soli „Kłodawa” wziąć pod uwagę propozycje jakie wypracowali pracownicy zakładu, ponieważ odnoszą się one głównie do przekształcenia własności w taki sposób, aby zapewnić działalność zakładu z poszanowaniem praw pracowniczych oraz interesu gospodarczego regionu. Istotne są również zapewnienia pracowników, którzy deklarują kontynuację działalności wydobywania soli. Zarząd Powiatu Kolskiego w pełni popiera działania załogi i związków zawodowych Kopalni Soli „Kłodawa” zmierzające do utrzymania miejsc pracy oraz kontynuacji wieloletniej działalność górnictwa solnego na terenie naszego Powiatu.
Pragniemy zauważyć, iż Kopalnia Soli „Kłodawa” odgrywa ważną rolę w Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego. Złoża naturalne w postaci pokładów soli kamiennej w Kłodawie uznano za silną stronę strefy gospodarczej Powiatu. Potencjalne zaniechanie prowadzenia takiej działalności spowoduje nie tylko zwiększenie rozmiarów bezrobocia, likwidację podmiotów gospodarczych z Kopalnią współpracujących, ale również pogorszenie warunków życia osób tam pracujących.
W związku z powyższym Zarząd Powiatu Kolskiego zwraca się z prośbą o wzięcie pod uwagę dotychczasowego dorobku i znaczenia Kopalni Soli „Kłodawa” i wybranie takiego rozwiązania, które dawałoby rękojmię utrzymania miejsc pracy a nawet poprawy kondycji tej spółki. W związku z zaistniałą sytuacją nabycie akcji przez powstałą spółkę pracowniczą uważamy obecnie za jedno z właściwych rozwiązań powstałego problemu.