Pochmurno 4.2
REKLAMA

Obchody 50-lecia działalności

Autor: 05 Grudzień 2012 przeczytasz w ok. 4 min.
Obchody 50-lecia działalności
©
(0) | Czytano:
4,774 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W dniu dzisiejszym o godzinie 10.30 w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole odbyła się uroczystość 50-lecia działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kole.Na spotkanie przybyło wielu gości, którzy mieli okazję wysłuchać informacji dot. historii powstania i pracy poradni, pogratulować osiągniętych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do określonych celów, wymagających ogromnych nakładów pracy.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,774 razy
Udostępnij
Warto chociaż chwilę zatrzymać się i wspomnieć o historii placówki. W celu przekazania najważniejszych informacji posłużymy się materiałami, które otrzymaliśmy od Pani Dyrektor Haliny Nuszkiewicz.

1 lutego 1961 r. w bardzo trudnych warunkach lokalowych powstała Poradnia Społeczno - Wychowawcza ds. dzieci i młodzieży TPD w Kole. Początkowo zlokalizowana przy ul. Mickiewicza 15 w Kole, zajmowała 2 pokoje. Pomieszczenia mieściły się w kamienicy czynszowej starego budynku bez żadnych urządzeń sanitarnych.
Kierownikiem poradni został Wincenty Kuncewicz, a pedagogiem społecznym Władysław Wiśniewski.

Od 1 września 1961r. kadra poradni powiększyła się, w jej skład wchodzili: Wincenty Kuncewicz - kierownik Poradni, Maria Gajewska - psycholog, Marian Bolewski - pedagog społeczny, Jadwiga Kubiak - wychowawczyni świetlicy obserwacyjno - terapeutycznej.

W 1964 r. został utworzony przy Poradni Ośrodek Selekcyjny, którego zadaniem było udzielanie pomocy nauczycielom w zakresie obserwacji dzieci podejrzanych o niedorozwój umysłowy oraz pomoc w przygotowaniu przez nauczycieli wniosków o wydanie orzeczenia kwalifikującego do nauczania specjalnego.

Decyzją Urzędu Miasta z dn. 22 października 1975 r. przeniesiono poradnię do budynku Szkoły nr 30 (Specjalnej) przy ul. Mickiewicza 14.

Lokal poradni składał się z 5 pomieszczeń - 3 bardzo małych pokoików (poczekalnia, sekretariat i gabinet dyrektora) oraz 2 dużych pokoi do badań psychologiczno - pedagogicznych. Polepszyły się warunki sanitarne.
Jednak ze względu na wzrost zapotrzebowania na pomoc świadczoną dziecku, rodzinie i placówkom oświatowo - wychowawczym, lokal ten okazał się niedostosowany do potrzeb poradni.

Decyzją Kuratorium Oświaty z dn. 16.12.1992 r., za kadencji p. Barbary Kucharskiej, Poradnia Wychowawczo - Zawodowa w Kole otrzymała nazwę Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kole.

W wyniku wielu starań przeniesiono poradnię 1 października 1997 r. do nowego lokalu przy ul. Blizna 37A.
Bazę poradni stanowiło: 5 gabinetów (3 psychologiczne, 1 pedagogiczny, 1 logopedyczny), sekretariat i gabinet dyrektora.

Poradnia swym zasięgiem oddziaływania obejmowała zawsze powiat kolski. Do roku 1975 obejmowała 10 gmin i miasto Koło. Po podziale administracyjnym kraju w 1975 r. rejon oddziaływań zwiększył się o 3 gminy. Z chwilą nowego podziały w 1999 r. znów zmniejszył się o 3 gminy.

Od 1 września 1999 r. Poradnia obsługuje powiat kolski, obejmując 10 gmin: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały, Przedecz, gmina i miasto Koło.

Jeśli chodzi o historię to przybliżyliśmy Państwu najważniejsze okresy w pracy ośrodka. Czas pochylić się nad współczesnymi latami.

Lokal poradni przy Liceum Ogólnokształcącym w Kole z upływem lat, w związku ze stale wzrastającym zapotrzebowaniem na pomoc psychologiczno - pedagogiczno - logopedyczną oraz zwiększeniem liczby etatów, przestał spełniać odpowiednie warunki i w związku z tym zaszła potrzeba kolejnej zmiany lokalu.

Sytuacja ta skłoniła dyrektora - panią Halinę Nuszkiewicz do podjęcia działań, przy współpracy z Zarządem Powiatu Kolskiego, do pozyskania nowej siedziby placówki.
W wyniku podjętych działań poradnia od 1 marca 2010 roku przeniosła swoją siedzibę do nowego lokalu w budynku Bursy Szkolnej w Kole mieszczącej się przy ul. Kolejowej 13.

Obecny lokal zapewnia dobre warunki przyjmowania pacjentów oraz stwarza optymalne warunki pracy dla zatrudnionych osób.

Siedziba ta posiada 4 gabinety psychologiczne, 3 gabinety pedagogiczne i 2 gabinety logopedyczne. Znacznej poprawie uległy warunki przyjęcia interesantów przez pracowników sekretariatu i dyrektora placówki.

We wrześniu 2011 roku Poradnia uzyskała uprawnienia w zakresie diagnozowania, terapii i orzekania dla dzieci z wadami wzroku i słuchu.

W tym samym czasie zatrudniono specjalistę do prowadzenia terapii w zakresie integracji sensorycznej i zakupiono specjalistyczny sprzęt do prowadzenia w/w terapii.

Kadrę Pedagogiczną poradni stanowili dyrektorzy, psycholodzy, pedagodzy i logopedzi. Przez wszystkie lata od 1961 roku do chwili obecnej pracowało łącznie 37 pracowników pedagogicznych: 18 pedagogów, 4 logopedów i 15 psychologów. Poradnia w swej historii miała 5 dyrektorów.

Teraz czas wrócić do dzisiejszego spotkania w kolskim Ratuszu. NA uroczystość przybyli m.in. Starosta Powiatu Kolskiego - Wieńczysław Olizajek, Wicestarosta Powiatu Kolskiego - Marek Banaszewski, przedstawiciele Rady Powiatu Kolskiego, dyrektorzy placówek oświatowych z całego powiatu, przedstawiciele urzędów i jednostek samorządowych.

Historię ośrodka w formie prezentacji przedstawił były dyrektor poradni- Marian Bolewski (na stanoiwsko w latach: 1986-1997).

W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole z doskonale przygotowanym przedstawieniem jasełkowym.

Na spotkaniu pojawili się również byli i obecni pracownicy.



Foto: F&A MEDIA

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Kościelec
Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
1 dzień temu 829

Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Inne
Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni
1 dzień temu 2,473

Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni

Gmina Kłodawa
Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji
1 dzień temu 2,948

Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji

Powiat Kolski
Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych
1 dzień temu 3,158 1

Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]
1 dzień temu 1,626

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]

Powiat Kolski
Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami
1 dzień temu 7,607

Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami

R E K L A M A