(0)|
Czytano: 3,299 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Chleba (16 października ) w SP w Drzewcach miał niezwykle interesującą oprawę, bowiem w tym czasie w szkole realizowano projekt edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”.
Najpierw uczniowie udali się na wycieczkę do piekarni „Valdi” w Osieku Małym, aby poznać współczesny proces wypiekania pieczywa. Z zainteresowaniem oglądali nowoczesne maszyny, urządzenia i narzędzia, z podziwem obserwowali umiejętności piekarzy oraz z ogromnym zapałem przystąpili do sprawdzenia swych zdolności w formowaniu chleba, bułek, rogali a nawet chałki. Miłym akcentem spotkania z właścicielem piekarni (Waldemar Marszewski) był słodki poczęstunek.
Kolejny dzień poświęcono na oglądanie wystaw i prezentacji multimedialnych oraz pokaz domowego wypieku chleba żytniego na zakwasie i degustację pieczywa. Niecodziennym zajęciom towarzyszył nastrój oczekiwania na efekt końcowy. I warto było czekać… Zapach świeżo upieczonego chlebka pozostanie na długo w pamięci, podobnie jak smak kromek chleba z masłem, smalcem, solą i ogórkiem.
Ponieważ zajęcia realizowano pod hasłem „Mało nas do pieczenia chleba”… do szkoły z pomocą „pospieszyły” mamy uczniów oraz Panie : Ewa Kmieć z zespołu tanecznego Witowo i Jadwiga Paprocka z zespołu „Osieczanki”, aby nie tylko upiec chleb według sprawdzonego domowego przepisu, ale także opowiedzieć o tradycjach i zwyczajach związanych z chlebem oraz zaprezentować narzędzia i akcesoria do przyrządzania pieczywa.
Zgromadzone na ekspozycji naczynia i przedmioty pochodzą ze szkolnych zbiorów, zostały na czas realizacji zajęć wypożyczone z Izby Regionalnej w Witowie oraz udostępnione od osób prywatnych.
W trakcie realizacji projektu uczniowie zapoznawali się z pochodzeniem zbóż, motywem chleba w literaturze i malarstwie, poznali wyniki ankiety „Kromka chleba”, wystosowali list otwarty z prośbą o nie marnowanie pieczywa, a w konkursie sprawdzili swoją znajomość przysłów i wiedzę o chlebie.
Uczniowie i nauczyciele gorące podziękowania kierują do Pana Waldemara Marszewskiego za różnorodne gatunki chleba przekazane na okolicznościową wystawę i do wspólnego smakowania, Paniom Ewie Kmieć, Jadwidze Paprockiej, które chętnie dzielą się wiedzą i umiejętnościami oraz Pani Grażynie Jakubowskiej – Stowarzyszenie „Tradycja-Kultura-Region-Zatrzymać czas” za wypożyczenie eksponatów z Izby Regionalnej w Witowie.