Bezchmurnie 6.4

Olimpii potrzebny pies

Autor: 27 Czerwiec 2012 przeczytasz w ok. 4 min.
Olimpii potrzebny pies
©
(0) | Czytano:
3,988 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Z byłym piłkarzem Olimpii Stanisławem Kazimierczakiem o pseudonimie „Santa Maria” pomocnikiem Olimpii w latach 1955 –1972 rozmawiał Michał Chojnacki. Jesteś jednym z najstarszych piłkarzy którzy grali w Olimpii. Oprócz Ciebie starszy jest tylko pan Henryk Sobiś i Romuald Skórzyński. Chciałbym, abyś przypomniał swoją przygodą z piłką kiedy byłeś czynnym zawodnikiem. ( Z uwagi na to, że znamy się od dziecięcych lat mówimy sobie po imieniu). – Michaś, jak mogę odmówić kiedy Tobie i mnie zależy na dobru kolskiej piłki –mówi Stasiek.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,988 razy
Udostępnij
–Powiedz więc jak oceniasz poziom gry obecnej Olimpii?

– Grę oceniam średnio. W niektórych meczach oceniam źle taktykę. Nie może być tak, żeby drużyna w ostatnich minutach traciła bramki. To trzeba poprawić. Widzę, że dobrze spisuje się młodzież. Teraz w IV lidze za cel powinni wziąć sobie zajęcia miejsca w pierwszej dziesiątce.

–Ile razy w tygodniu trenowaliście?

– Zależy w której klasie graliśmy. Jeśli była to III liga intensywność treningów była większa.

– Czy mieliście jakieś wynagrodzenie za grę?

– Tak. Pamiętam, że za wygrany mecz w Ostrowie dostaliśmy 1 kg. salcesonu 3 bochenki chleba i do popicia lemoniadę.

– A jak było ze sprzętem piłkarskim?

- Piłki były sznurowane rzemieniem o grubości 0,5 cm, szyte ręcznie. W środku była dmuchana dętka tzw. „blaza”. Podczas deszczu piłka namakała, ważyła czasem 1 kg, często pękało szycie z piłki robił się balon lub jajo. W klubie było 5–10 piłek które nie nadawały się do gry, a na mecz zabierano jedną, najlepszą. Dopiero w latach1958 – 1960 pojawiły się nowe piłki tzw. ”cytrynki”. Buty piłkarskie nazywane popularnie „tepami” . Korki były przybijane gwoździami do zelówki z grubej skóry (3 warstwy, każda grubości 3 mm). Były ciężkie i nie wygodne, o żonglerce w nich można było tylko pomarzyć. O buty i korki w nich dbał bezinteresownie jeden z kibiców pan Bota (imienia nie pamiętam). Potem wynaleziono kołki wkręcane na gwint, które są używane obecnie. Trawy w okolicach pola karnego nie było, stała natomiast kilka kałuż, gdzie woda sięgała do kostek. Często piłka zatrzymywała się w środku kałuży i czekała na odważnego który ją kopnie. Takich odważnych było kilku i nazywano ich „momenciarzami”. Pamiętam, że do najodważniejszych którzy nie bali się wody należeli: Franciszek Leśniewski i Zygmunt Kuliński. W latach sześćdziesiątych , żeby nie było wody pod bramkami płytę podwyższono o 60 cm, a prace wykonała częściowo nie odpłatnie firma Tadeusza Wasiaka i Władysława Witkowskiego.

– Jak wyglądała selekcja zawodników?

– Żadnej selekcji nie było. Kto chciał grać przychodził na trening i chwalił się co umie. Tych najlepszych wybierało się do składu na najbliższy mecz. Na trening przychodziło od 20 do 30 zawodników. Niektórzy przychodzili na zajęcia wcześniej i trenowali dłużej, taką przyjemność sprawiała im piłka. Często graliśmy miedzy dzielnicami do których należała m.in. : ul. Blizna, Miasto (Wyspa), Przedmieście warszawskie Przedmieście kaliskie, Płaszczyzna, Nagórna, były drużyny zakładowe. Często z nich wybierało się najlepszych grajków. W początku lat 60 tych zorganizowano turniej juniorów. To bardzo pomogło w doborze zawodników. To trwa do dzisiejszej chwili i mi się bardzo podoba, że jest to kontynuowane. Cieszy to, że są seniorzy, juniorzy, trampkarze , młodzicy, orliki starszy, orlik młodszy i żak.

– Podczas jednych z naszych rozmów powiedziałeś, że Olimpii potrzebny jest pies, czy możesz przybliżyć ten temat? Jeśli mówisz poważnie to jakiej rasy ma być ten pies?

– To jest przenośnia. Według mnie „pies” to taki zawodnik, który hasa po polu karnym i wykorzystuje sytuacje do strzelenia bramki. Musi to być człowiek odważny, silny, skoczny i mieć sprawne obydwie nogi. Czyha na dobitki, piłki z rogu, rzutów wolnych, krótko mówiąc powinien mieć „nosa ”Rasa nie jest tu najważniejsza, uważam, że najlepszy byłby tutaj zwykły „kundel”, który pęta się miedzy zawodnikami, szybki, dobija „wyplute” piłki przez bramkarza, czeka na błąd przeciwnika. Za moich czasów role taką spełniał Stanisław Kujawa (Kujak), Ryszard Zabłocki, Edward Krakowiak, Wojciech Kozajda no i ten co przeszedł do Grzegorzewa – Sławek Gnatowski.

– Powiedz mi co teraz porabiasz?

– Najlepsze lata mam za sobą. Emerytura niezbyt wysoka, trzeba dorobić. Pomimo tego, że skończyłem studia, nie mam szkoły zawodowej nauczyłem się dorabiać klucze do drzwi, kłódek, szafek, samochodów itp. Pracuję w „Markecie”. No i oczywiście interesuję się nadal piłką nożną.

Dziękuje za rozmowę i pociechy z wnuków, którzy, jak się dowiedziałem też kopią piłkę.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Babiak
Obchody Święta Niepodległości w Babiaku - sprawdź harmonogram wydarzeń
4 godziny temu 518

Obchody Święta Niepodległości w Babiaku - sprawdź harmonogram wydarzeń

Biblioteka
Wybrano Mistrza Pięknego Czytania Powiatu Kolskiego 2024
4 godziny temu 1,712

Wybrano Mistrza Pięknego Czytania Powiatu Kolskiego 2024

Gmina Kłodawa
20-lecie Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej [FOTO]
18
4 godziny temu 1,151

20-lecie Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej [FOTO]

Przetargi i ogłoszenia
Jagoda Świderska, zawodniczka UKS KKS „Kiełbaska” w Kościelcu liderką półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów
7 godziny temu 444

Jagoda Świderska, zawodniczka UKS KKS „Kiełbaska” w Kościelcu liderką półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów

Miasto Koło
Wielkopolska ratuje żywność!
1 dzień temu 1,348

Wielkopolska ratuje żywność!

MS
Miasto Koło
Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu
1 dzień temu 13,838

Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych