(0)|
Czytano: 3,057 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
W związku z wybuchem gazu, do którego doszło w jednym z budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Kole, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej apeluje do mieszkańców powiatu kolskiego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegania poniższych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji instalacji gazowych, szczególnie tych, które są zasilane z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg znajdujących się wewnątrz budynków:
1. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli („reduktor”), przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe (np. kuchnia gazowa) wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych.
2. Instalacje gazowe zasilane gazem propan-butan nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.
3. W jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli.
4. W pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C.
5. Butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej.
6. Butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.
7. Między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło, z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m.
8. Butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie.
9. Nie wolno przechowywać pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.
10. Zabronione jest napełnianie gazem płynnym butli na stacjach paliw, stacjach gazu płynnego i innych obiektach nieprzeznaczonych do tego celu.
11. Urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nieprzekraczającej 3 m i wytrzymałości na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę do 60°C.
12. Urządzenie gazowe o mocy cieplnej przekraczającej 10 kW należy łączyć z przewodem elastycznym, rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m.
13. Należy wykonywać okresowe przeglądy instalacji gazowej co najmniej raz w roku, przez wykwalifikowane i uprawnione do tego osoby.
14. Należy dokonywać wymiany reduktora i przewodu elastycznego w czasookresach określonych przez producenta lub wcześniej jeżeli uległy one uszkodzeniu.
Wskazanym byłoby aby w każdym mieszkaniu, w którym znajduje się instalacja gazowa zasilana gazem propan-butan, znajdował się czujnik tego gazu, który odpowiednio wcześnie zaalarmowałby mieszkańców o zagrożeniu.
Ponadto pamiętajmy, aby nie zostawiać włączonych urządzeń gazowych np. kuchni gazowej bez żadnego nadzoru.
Urządzenia nieużywane przez dłuższy czas np. przed wyjściem z domu, w nocy, podczas dłuższej nieobecności mieszkańców, najbezpieczniej byłoby odłączyć od zasilania gazem zakręcając kurek butli.