(6)|
Czytano: 9,106 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
W nakładzie 300 sztuk ukazał się już IV numer „Rocznika Kolskiego”. Wydawnictwo to w 165 stronach kwintesencja życia naszego miasta. Podzielony na działy tematyczne zawiera artykuły wielu znamienitych kolskich postaci m.in. Kazimierza Kasperkiewicza, Krzysztofa Witkowskiego, Haliny Grabowskiej, Justyny Migus i innych. Jeśli już mowa o działach to w tym wydaniu znajdziemy informacje dotyczące historii Koła, stronę kulturalno-artystyczną tej części Wielkopolski oraz wspomnienia, które zapisał Jerzy Kruszyński oraz Zygmunt Skąpski.
22 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia miała miejsce premiera „Rocznika Kolskiego”. W sali konferencyjnej Miejskiego Ratusza spotkali się wszyscy wydawcy, autorzy , osoby zaproszone, media oraz ciekawi wydawnictwa mieszkańcy miasta. Na przywitanie goście wysłuchali kilku utworów oraz kolęd w wykonaniu czterech uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej z Koła. Następnie Pani Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej- Aleksandra Kowalska przedstawiła w formie artykułu całą książkę; autorów artykułów, oraz skrót jego treści. Ostatnią częścią spotkania było wręczenie podziękowań, które kierowane były osobom zaangażowanym w pomoc przy wyprodukowaniu rocznika. Podziękowano: Ryszardowi Karolakowi, Adrianowi Królowi, Stanisławowi Mandziewskiemu, Jolancie i Grzegorzewowi Mokrzyckim, Ewie Nawrockiej, Wandzie Obiale, Krystynie Oblizajek, Urszuli Pękacz, Romanowi Pomockiemu, Józefowi Rybickiemu, Zygmuntowi Sołtysiakowi, Arturowi Szafrańskiemu, Jarosławowi Świdrowi, Jolancie i Edwardowi Walkowiakom oraz firmom: Izomer, Andre, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, SEGLA. Po wręczeniu pamiątkowych egzemplarzy wszyscy autorzy podpisali się na książkach. Ostatnią częścią spotkania był słodki poczęstunek oraz rozmowy przy kawie i słodkościach.
Nasza redakcja zaopatrzyła się w jeden egzemplarz. Na pewno nie omieszkamy podzielić się własnymi refleksjami nt. wydawnictwa po szczegółowym zapoznaniu się z jego stronicami.
Wydawcami „Rocznika Kolskiego” są: Miejski Dom Kultury w Kole, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.
Wszystkich chętnych poznania naszego miasta od „innej” strony zapraszamy do zakupu egzemplarzy, które można nabyć w siedzibach wydawców.
O „Roczniku Kolskim” wypowiedzieli się sami wydawcy:
Aleksandra Kowalska „Ukazuje się już po czwarty na kolskim rynku wydawniczym, jest to periodyk rocznikowski, czasopismo, które miało wypełnić lukę z braku tego typu wydawnictw w naszym mieście. Do naszego czasopisma zapraszamy autorów, naukowców, regionalistów, pasjonatów, którzy chcą utrwalić poprzez swoje artykuły, to co się dzieje w naszym mieście, co się dzieje w naszym regionie, aby móc to później przekazywać dla potomnych, aby młodzież mogła z tego korzystać, abyśmy mogli się przekonać jak to było w przeszłości oraz jak to będzie w przyszłości. W tym numerze poszliśmy za sugestiami naszych czytelników, którzy zasugerowali nam, aby materialny były podzielone na działy- w tym właśnie numerze jest tak uczynione. Osoby, które są chętne pisać, my zapraszamy do współpracy, nie ma tutaj klucza doboru autorów. Wszystkie materiały, które napłynęły ujęliśmy w tym numerze natomiast niektóre artykuły były tak obszerne, że musieliśmy je podzielić na dwie części oczywiście za zgodą autorów, druga cześć ukaże się w numerze piątym.”
Krzysztof Witkowski "Jako Muzeum Technik Ceramicznych jesteśmy współwydawcami tego czasopisma, natomiast ja jestem autorem jednego z artykułów, który dotyczy historii średniowiecznej naszego miasta. Nasze wydawnictwo nie tylko jest źródłem wiedzy dla osób, które interesują się historią naszego miasta i regionu, ale i również może być ciekawym materiałem dydaktycznym dla uczniów i nauczycieli naszych kolskich szkół w poznaniu naszego dziedzictwa historycznego. To jest już jak wiemy czwarty numer. Minęły cztery lata i ciężko jest powiedzieć, kto tak na prawdę wpadł; na pomysł tego wydawnictwa, ,ale można z całym prawdopodobieństwem powiedzieć , że był to nasz kolski regionalista- Pan Kazimierz Kasperkiewicz, który pierwszy zaproponował, żeby również w naszym mieście tego typu wydawnictwo się ukazywało."
Proszę się nie martwić po prostu poczekać będzie i dziewiąty nr. Rocznika Kolskiego
~teresa ·
29 Grudzień 2011
Proszę się nie martwić po prostu poczekać będzie i dziewiąty nr. Rocznika Kolskiego
~ccc ·
27 Grudzień 2011
Przecież to nie literówka tylko najzwyklejszy błąd był.
~czyżyk ·
25 Grudzień 2011
nie widze w tym nic złego, literówki się zdarząją. I tak wiadomo o co chodzi, więc nie szukał bym dziury w całym. Niech każdy sporzy na siebie. Bo u siebie Belki w oku nie widzisz a źdźbło u innych dostrzegasz. Kolska \"uprzejmość\"
~cc ·
25 Grudzień 2011
W treści artykułu nadal nie poprawione.
~kolanin ·
23 Grudzień 2011
Pan redaktor pomylił się. Ukazał się czwarty, nie dziewiąty numer \"Rocznika\" .....