(4)
Słonecznie 7.9

KOLSKI BON MIEJSKI

Autor: 07 Listopad 2011 przeczytasz w ok. 3 min.
KOLSKI BON MIEJSKI
©
(4) | Czytano:
10,126 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Emisja pamiątkowego banknotu – bonu miejskiego o symbolicznym nominale „1500 KOLSKICH DROBNYCH” upamiętni 90 rocznicę emisji banknotów zastępczych wypuszczonych w Kole w 1916 r. Nominał „1500 KOLSKICH DROBNYCH” to równowartość 1500 groszy czyli 15 złotych.

R E K L A M A
4
Czytano:
10,126 razy
Udostępnij
Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. zdawkowy pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię zdawkowych banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe.

W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła ziemi Kaliskiej, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”.

Nazwisko projektanta bonów nie jest znane, a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

Pamiątkowy banknot „1500 KOLSKICH DROBNYCH” na jednej stronie prezentuje podobizny dwóch historycznych bonów o nominale 10 i 40 groszy, na drugiej zaś powtarza widniejący na rewersie tych bonów motyw ruin zamku w Kole. Projektantem współczesnego bonu kolskiego jest Piotr Tofil, znany warszawski malarz i grafik, projektant większości współczesnych polskich bonów miejskich.
Banknot „1500 KOLSKICH DROBNYCH”, sygnowany herbem miasta wyemitowany zostanie w limitowanym nakładzie 1.000 sztuk. Przy jego produkcji zachowane zostały profesjonalne zasady ochrony przed fałszowaniem stosowane w drukach banknotowych i bankowych. Do druku użyto tzw. chronionego papieru wartościowego, niedostępnego w normalnej sprzedaży, który ma charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna widoczne w świetle dziennym oraz świecące w świetle UV czyli w promieniach ultrafioletowych. Na obu stronach bonu drukowane są gilosze - ornamenty o wzorze złożonym z wielu linii krzywych, stanowiące trudne do podrobienia tło. Bony opatrzone są numeracją typograficzną od 0001 do 1000. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalnym hologramem z herbem Koła. Każdy bon umieszczony będzie w dekoracyjnej obwolucie z wklejonym antystatycznym hawidem.

Banknot „1500 KOLSKICH DROBNYCH”, podobnie jak emitowane w innych miastach bony miejskie oraz dukaty lokalne to unikalny walor numizmatyczny stanowiący atrakcyjną pamiątkę kolekcjonerską. Kolski bon nie jest zastępczym pieniądzem lokalnym. W Polsce jedynym emitentem pieniędzy – zarówno monet, jak i banknotów – jest Narodowy Bank Polski.

Bon ukaże się w Kole w dniu 11 listopada 2011 r. i będzie do nabycia podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Serdecznie zapraszam na prezentację kolskiego bonu miejskiego 1916 – 2011, która odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2011 r. w Miejskim Domu Kultury o godz. 16 45.


Burmistrz Miasta Koła Mieczysław Drożdżewski




Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Piotr · 13 Maj 2015
Koło Wielkopolskie. Więcej na temat tych bonów proszę o kontakt selicomaly@wp.pl
Ludwik · 13 Maj 2015
Witam! Mam bon miejski Miasta Koło 10 gr. 1916r. W atlasie są trzy miejscowości o nazwie Koło. Proszę napisać której z tych 3 miejscowości ten bon może dotyczyć, proszę o podanie nazwy województwa w której leży ta miejscowość. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
~piotr · 07 Listopad 2011
W trakcie prezentacji będzie można zobaczyć trzy orginalne bnknoty z 1916r. Jedyna okazja.
~Jakub Powiatowy · 07 Listopad 2011
chyba 95 rocznicę....
Inne
Policja przypomina: jesień nie służy bezpieczeństwu rowerzystów
11 minuty temu 64

Policja przypomina: jesień nie służy bezpieczeństwu rowerzystów

Miasto Koło
Kazimierz Kasperkiewicz obchodzi dziś 95 urodziny. Przypomnijmy sobie benefis
3 godziny temu 1,381

Kazimierz Kasperkiewicz obchodzi dziś 95 urodziny. Przypomnijmy sobie benefis

Powiat Kolski
Mieszkanka Rosochy świętowała setne urodziny. Gratulacje złożył Wójt Gminy Osiek Mały
4 godziny temu 3,374

Mieszkanka Rosochy świętowała setne urodziny. Gratulacje złożył Wójt Gminy Osiek Mały

Miasto Koło
Szczeniaczki szukają nowego domu
23 godziny temu 4,208

Szczeniaczki szukają nowego domu

Miasto Koło
Podsumowano kwestę na cmentarzach w Kole. Organizatorzy zapraszają do Ratusza
1 dzień temu 3,885

Podsumowano kwestę na cmentarzach w Kole. Organizatorzy zapraszają do Ratusza

Powiat Kolski
Wydano ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego
1 dzień temu 12,956

Wydano ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych