(1)
R E K L A M A
Pochmurno 11.9

Las, wspólnota i modlitwa. Droga Krzyżowa w Witowie [FOTO]

Autor: Redakcja e-kolo.pl 17 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
Las, wspólnota i modlitwa. Droga Krzyżowa w Witowie [FOTO]
© Redakcja e-kolo.pl
(1) | Czytano:
6,646 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W środę, 16 kwietnia 2025 roku, mieszkańcy gminy Osiek Mały oraz okolicznych miejscowości zebrali się w lesie w Witowie, by wspólnie uczestniczyć w kolejnej edycji Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie zorganizowane było przez Stowarzyszenie Tradycja-Kultura-Region Zatrzymać Czas.

R E K L A M A
1
Czytano:
6,646 razy
Udostępnij

Misterium Męki Pańskiej – lokalna tradycja z przesłaniem

Wśród cieni drzew prywatnego lasu państwa Kwiręg i Kmieć w Witowie rozegrało się poruszające Misterium Męki Pańskiej. To już ósma edycja tego religijnego widowiska, które z roku na rok przyciąga zarówno dorosłych, jak i dzieci. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny oraz przedstawiciele lokalnych władz, w tym Wójt Gminy Osiek Mały, Marek Górczewski.

R E K L A M A

Droga Krzyżowa, z pełnym odwzorowaniem tradycyjnych stacji, została odegrana z niezwykłą dbałością o detale. Aktorzy-amatorzy wcielili się w postacie biblijne, ukazując ostatnie chwile życia Jezusa. Punktem kulminacyjnym było złożenie ciała do specjalnie przygotowanego grobu, co wywarło duże wrażenie na zgromadzonych. Słoneczna pogoda oraz ciepła aura sprzyjały licznej frekwencji.

Lokalna inicjatywa z duszą i tradycją

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Tradycja-Kultura-Region „Zatrzymać Czas”, działające w Witowie od 2012 roku. Powstało ono z inicjatywy mieszkanki Witowa – Grażyny Jakubowskiej, która od początku promuje idee związane z kultywowaniem lokalnych tradycji, historii i tożsamości regionalnej. Stowarzyszenie skupia obecnie około 30 osób z Witowa, gminy Osiek Mały oraz Koła.

Wśród licznych przedsięwzięć organizowanych przez grupę znajduje się m.in. Izba Regionalna w Witowie, gdzie zgromadzono około 200 przedmiotów codziennego użytku z okresu międzywojennego, a także Zespół Ludowy „Witowo”, który w tym roku będzie reprezentował region na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Wspólny wysiłek – wspólne przeżycie

Nad organizacją Misterium czuwała prezes stowarzyszenia, Grażyna Jakubowska, która złożyła podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wydarzenia. Szczególne słowa uznania skierowała do Marcina Nowaka, który w poruszający sposób wcielił się w rolę Jezusa, oraz do Mirosława Puszczyka – odtwórcy postaci Piłata i wykonawcy symbolicznego grobu.

Ogromny wkład włożył również Marian Smolarek, wieloletni wspierający działalność stowarzyszenia, oraz Janek Puszcz, który od samego początku był jednym z inicjatorów Misterium. Radek Piasecki zadbał o trudne warunki nagłośnienia terenowego, a Wioletta Szafoni zajęła się przygotowaniem ogłoszeń i wsparciem organizacyjnym.

Wspólnota w działaniu – podziękowania dla uczestników

W wydarzenie zaangażowali się także: Łukasz Lewicki – wykonawca krzyża, Dariusz Matysiak – odpowiedzialny za stroje, oraz ks. proboszcz parafii Dęby Szlacheckie, który poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej. Oprawę muzyczną zapewnił organista Dariusz Janiak, a czuwanie przy grobie powierzono Ochotniczej Straży Pożarnej Osiek Mały Kolonia. 

W gronie odtwórców poszczególnych ról znaleźli się mieszkańcy Witowa i okolic: Mikołaj Michalak, Jakub Kwiręg, Andrzej Szymański, Józef Szymański, Piotr Szafrański, Łukasz Gęsieniec, Marcin Mielczarek, Piotr Adamkiewicz, Rafał i Bogdan Żurawik, Lena Olszewska, Helena Urbańska, Krystyna i Jan Falborscy, Bożena Wesołowska, Ewa Kmieć, Ewa Szczesiak, Teresa i Marian Smolarek, Krystyna Łopata, Anastazja Kmieć, Wioletta i Piotr Szafoni, Rafał Kmieć, Lena Rosiak oraz Maria Kaszczyńska i Iwona Smolarek.

Tradycja, która trwa

Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, wydarzenie to zyskuje coraz większe znaczenie, nie tylko jako inscenizacja religijna, ale również jako przejaw żywej tradycji i wspólnotowego działania. Misterium Męki Pańskiej w Witowie łączy pokolenia, integruje mieszkańców i przypomina o duchowych wartościach Wielkiego Tygodnia.

Oceń artykuł

78%
11%
0%
0%
11%
0%
Oddanych głosów: 9
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Alex · 1 dzień temu
Szkoda, że dopiero po fakcie można dowiedzieć się o czymś takim. Z chęcią człowiek poszedłby
Miasto Koło
Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach
39 minuty temu 674

Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [11.04.2025-18.04.2025]
1 godzinę temu 179

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [11.04.2025-18.04.2025]

Gmina Kościelec
Wielkanocne życzenia Wójta Gminy Kościelec
19 godziny temu 316

Wielkanocne życzenia Wójta Gminy Kościelec

Powiat Kolski
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
20 godziny temu 633

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Powiat Kolski
Wielki Piątek: Głęboka Refleksja przy Liturgii Męki Pańskiej
21 godziny temu 1,892

Wielki Piątek: Głęboka Refleksja przy Liturgii Męki Pańskiej

Inne
Trwa dobra passa zawodników Oyama Karate!
16
22 godziny temu 2,356

Trwa dobra passa zawodników Oyama Karate!