R E K L A M A
Pochmurno 10.8

Wielki Czwartek 2025: Równanie do Mszy Wieczerzy Pańskiej

Autor: Redakcja e-kolo 17 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
Wielki Czwartek 2025: Równanie do Mszy Wieczerzy Pańskiej
© Pixabay
(0) | Czytano:
1,341 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W czwartek 17 kwietnia 2025 roku katolicy na całym świecie obchodzą Wielki Czwartek, który rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym - Triduum Paschalne. To dzień głęboko zakorzeniony w historii chrześcijaństwa, upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,341 razy
Udostępnij

Początek Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego, które obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania. Choć liturgicznie ten czas należy jeszcze do Wielkiego Postu, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej otwiera już nowy etap – celebrację Misterium Paschalnego.

To dzień szczególny dla katolików – nie tylko ze względu na znaczenie historyczne, ale także duchowe. Uroczystości tego dnia skupiają się na wydarzeniach z Wieczernika, gdzie według Ewangelii Jezus Chrystus spożył ostatnią wieczerzę ze swoimi uczniami.

R E K L A M A

Upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy

W centrum liturgii Wielkiego Czwartku znajduje się pamiątka Ostatniej Wieczerzy – wydarzenia, które według Nowego Testamentu miało miejsce tuż przed pojmaniem Jezusa. To właśnie podczas tego wieczornego posiłku Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, mówiąc do swoich uczniów: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”, oraz „Bierzcie i pijcie, to jest Krew moja”.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielu parafiach odbywa się także symboliczny obrzęd obmycia nóg dwunastu wybranym osobom – zazwyczaj mężczyznom – co przypomina gest pokory i służby, jaki wykonał Jezus wobec swoich apostołów.

Ustanowienie sakramentu kapłaństwa

Oprócz ustanowienia Eucharystii, Wielki Czwartek to również dzień, w którym Kościół katolicki wspomina ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Jezus polecił swoim uczniom: „To czyńcie na moją pamiątkę” – słowa te są interpretowane jako wezwanie do kontynuowania sprawowania Eucharystii i duszpasterskiej misji.

W godzinach porannych, w katedrach diecezjalnych, sprawowana jest specjalna Msza Krzyżma, podczas której biskupi święcą oleje używane przez cały rok do udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i święceń. Kapłani odnawiają wówczas swoje przyrzeczenia kapłańskie, co podkreśla jedność duchowieństwa z biskupem i z całym Kościołem.

Zamilknięcie dzwonów i cisza

Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, który wyjątkowo rozbrzmiewa tego dnia z towarzyszeniem dzwonów i organów, następuje liturgiczne „zamilknięcie” – aż do Wigilii Paschalnej w sobotnią noc dzwony milkną, a instrumenty nie są używane. To znak żałoby i skupienia na męce Chrystusa.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku przenosi się Najświętszy Sakrament do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej dawniej „ciemnicą”. Wierni mogą trwać na modlitwie, towarzysząc Jezusowi w duchowym czuwaniu przed wydarzeniami Wielkiego Piątku.

Historia obchodów

Tradycja celebrowania Wielkiego Czwartku sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w IV wieku pielgrzymi odwiedzający Jerozolimę brali udział w specjalnych nabożeństwach upamiętniających wydarzenia z Wieczernika. Z czasem liturgia tego dnia przyjęła bardziej sformalizowaną formę, obejmującą zarówno wspomnienie Eucharystii, jak i gesty symbolizujące służbę i pokorę.

W średniowieczu rozwinęła się również praktyka obmywania nóg ubogim i rozdawania jałmużny, co podkreślało społeczny wymiar posługi chrześcijańskiej. Niektóre z tych zwyczajów przetrwały do dziś w różnych formach, zwłaszcza w zakonach i diecezjach.

Wielki Czwartek dziś

Współczesne obchody Wielkiego Czwartku zachowują głębokie znaczenie duchowe i liturgiczne. Dla wielu wiernych to okazja do głębszego przeżycia tajemnicy Eucharystii, odnowienia relacji z Bogiem i refleksji nad rolą służby w życiu chrześcijanina.

W 2025 roku Wielki Czwartek przypada na 17 kwietnia. W kościołach katolickich w całej Polsce i na świecie zostaną odprawione uroczyste liturgie, które rozpoczną najważniejsze dni w kalendarzu liturgicznym. To czas ciszy, skupienia i modlitwy, prowadzący wiernych do najważniejszego święta – Zmartwychwstania Pańskiego.

Znaczenie dla współczesnych katolików

Wielki Czwartek, mimo swojego zakorzenienia w historii, pozostaje aktualny także dziś. W świecie pełnym pośpiechu i niepokoju przypomina o wartościach takich jak wspólnota, służba drugiemu człowiekowi oraz duchowa głębia płynąca z Eucharystii.

To także dzień szczególnej wdzięczności wobec kapłanów, którzy każdego dnia sprawują sakramenty i prowadzą wiernych w ich duchowym życiu. W wielu parafiach składane są im życzenia, organizowane są czuwania i modlitwy w ich intencji.

Oceń artykuł

100%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 1
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach
1 minutę temu 249

Wielka Sobota- dzień ciszy, adoracji i święcenia pokarmów. Sprawdź godziny święceń w kolskich parafiach

Gmina Kościelec
Wielkanocne życzenia Wójta Gminy Kościelec
15 godziny temu 290

Wielkanocne życzenia Wójta Gminy Kościelec

Powiat Kolski
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
16 godziny temu 479

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Powiat Kolski
Wielki Piątek: Głęboka Refleksja przy Liturgii Męki Pańskiej
17 godziny temu 1,754

Wielki Piątek: Głęboka Refleksja przy Liturgii Męki Pańskiej

Inne
Trwa dobra passa zawodników Oyama Karate!
16
18 godziny temu 1,803

Trwa dobra passa zawodników Oyama Karate!

Miasto Koło
Na kogo oddasz swój głos w wyborach prezydenckich? Weź udział w sondażu
20 godziny temu 6,807

Na kogo oddasz swój głos w wyborach prezydenckich? Weź udział w sondażu